Юридична допомога військовослужбовцям від Української Жіночої Варти.

Із триванням проведення антитерористичних дій на території Україні, дедалі зростає кількість нужденних в юридичній допомозі. Значна кількість питань, з якими звертаються за допомогою учасники антитерористичних операцій та члени їх родин, пов’язана з проблемами отримання статусу учасника бойових дій, отримання соціальних гарантій (пільг/матеріального забезпечення).
Вихідною проблемою є те, що більшість осіб не знають своїх прав та на що вони можуть претендувати. Так, наразі передбачено комплекс заходів, що здійснюються на місцевих рівнях з метою фінансової та іншої соціальної підтримки учасників АТО та членів їх родин, сприяння вирішенню питань їх матеріально-побутового забезпечення, соціально-побутових питань тощо. Перелік соціальних пільг визначений різними нормативно-правовими актами, зокрема ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Однак, для реалізації своїх прав на матеріальну та соціальну допомогу військовослужбовців, підставою є підтвердження того факту шо, вони захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО – шляхом оформлення статусу учасника бойових дій, що здійснюється в два етапи.
1) Першим етапом є безпосередньо набуття статусу учасника бойових дій.
Підставою набуття такого статусу є документи про безпосереднє залучення осіб до виконання завдань антитерористичної операції, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Рішення про набуття статусу учасника бойових дій приймає відомча комісія з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій щодо визнання осіб учасниками бойових дій на підставі вищезазначених документів, що мають бути подані командирами військових частин у місячний строк після завершення відповідними особами виконання завдань АТО.
Проте, нерідко документи, що видаються командирами військових частин, не відповідають зразку, або військові частини видають дублікат замість оригіналу, що гальмує процес.
У зв’язку з цим, радимо перевіряти самостійно пакет документів та брати безпосередню участь у їх підготовці, тим паче, що законодавством це не заборонено.
У випадку ж відмови у наданні статусу учасника бойових дій у зв’язку з пропущенням місячного строку,  учасник АТО має право в будь-якому випадку оскаржити відмову відповідного органу до вище стоячого органу, суду, прокуратури.
2) Наступним і завершальним етапом оформлення учасника бойових дій є видача посвідчення учасника бойових дій, на підставі рішення Комісії про присвоєння статусу учасника бойових дій.
Якщо ж посвідчення учасника бойових дій зазнало значних пошкоджень або було втрачено, то за заявою особи із зазначенням обставин втрати/пошкодження посвідчення, видається нове.
Та слід зазначити, що навіть в разі отримання такого посвідчення можуть виникати проблеми в процесі реалізації військовими своїх прав на соціальну та матеріально-грошову допомогу.
Саме тому, ГО «Українська Жіноча Варта» продовжує і надалі консультуватиме та надаватиме юридичну допомогу військовослужбовцям з будь-яких питань.
Запитання можна надсилати на електрону пошту [email protected], та звертатися за допомогою за телефоном  +380 68 68 474 61
 
З повагою та шаною, Ваша
Українська Жіноча Варта