Загальні правила етикету
У цій статті ми окреслимо загальні поради, як не відчувати розгубленість поряд з людиною з певними додатковими потребами та як ми можемо допомогти людині відчувати себе комфортно та спокійно у соціумі.
Почнемо з того, що припиніть мислити стереотипами. У наш час люди з інвалідністю – це люди, які мають можливість навчатись, працювати, вести активний спосіб життя. Інвалідність не створює обмеження та не виокремлює людину з соціуму.
По-друге, не робіть передчасних висновків. Будь-хто може мати проблеми, які, на перший погляд, здаються непомітними. Наприклад, епілепсію. Тому якщо на вулиці ви зустріли людину з «дивною», на Ваш погляд, поведінкою, не забувайте про те, що ця поведінка може бути обумовлена саме захворюванням, а не шкідливими звичками, способом життя тощо.
Ще важливим пунктом є жалість, а точніше її відсутність у спілкуванні з людиною, яка має інвалідність. Жаль – це не те, чим варто ділитись. Краще поділіться з людиною гарним настроєм та доброю посмішкою.
Слова. Кожна людина, незалежно від того, має вона інвалідність чи ні, потребує поважного до себе ставлення. Коректно звертайтесь до співрозмовника. Підбирайте такі слова, щоб не образити людину. Не використовуйте слова, які викликають відчуття жалю, зневагу чи можуть бути образливими для людини з обмеженими можливостями.
Спілкування. Під час розмови з людиною, яка має інвалідність, звертайтесь безпосередньо до неї, а не до супроводжуючого, який присутній при розмові. При першому знайомстві звертайтесь до людини на ім’я та по батькові. Спілкуйтесь ввічливо, без фамільярності, поблажливості та підкресленого заступництва. Будьте терплячими, якщо людині потрібно більше часу на відповідь чи виконання якоїсь дії. Якщо в розмові з людиною з особливими потребами ви випадково припустилися помилки, обмовилися, порушили правила етикету тощо, – вибачтеся, виправтесь та продовжуйте розмову.
А тепер поговоримо про допомогу. Не варто нав’язувати свою допомогу! Допомагайте, але тільки якщо людина цього потребує! Не соромтесь запитати чи потрібна допомога. І лише, якщо Вам сказали, що потребують допомоги,– запитайте що і як робити, аби було краще. Якщо ж людина відмовилась від Вашої допомоги, поважайте її вибір. Є такий вислів «заподіяти добро». Так ось, не варто «заподіювати добро» тим, хто цього не потребує.
Будьте собою. Будьте уважними у спілкуванні. Поважайте співрозмовника. Фокусуйтеся не на інвалідності людини, а на її особистості. І наостанок пам’ятайте, що незалежно від того, має людина інвалідність чи ні, усі люди різні, тому до кожного потрібно шукати окремий підхід.
Продовження у наступній статті.
Бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!
Автор Yana_Hushchyna
Підготовлено спеціально для Української Жіночої Варти
Ukrainian Women’s Guard
Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]
DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/
Subscribe to our channels and pages:
https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard