Кілька порад як допомогти організму зменшити негативний вплив стресу та адаптуватись до нових реалій нашого життя.

Під час війни стрес для всіх став буденністю. Але так не повинно бути. Наш організм довго не витримає у такому стані. Тому ось кілька порад аби зменшити негативний вплив стресу та допомогти організму адаптуватись до нових реалій нашого життя.

Порада 1. Дотримуйтесь режиму дня.

Звичайно, в умовах війни складно організувати звичний розпорядок дня, але саме звички та звичайні, на перший погляд, дії допоможуть пережити цей непростий час.

Якщо у вас є можливість виходити на прогулянку на вулицю – користуйтеся цією можливістю, якщо з метою безпеки краще залишитися вдома, робіть щоденні фізичні вправи. Навіть мінімальна фізична активність покращує настрій, підвищує імунітет, допомагає впоратися зі стресом, тривогою та панікою.

Намагайтеся лягати спати, прокидатися, приймати їжу та дотримуватися ранкових/вечірніх водних процедур та інших звичних дій в один і той самий час. Навіть якщо вам здається, що в цьому немає сенсу – це не так! Саме рутинні домашні справи допомагають впоратися зі стресом!

Людині для стабільного психологічного стану потрібні справи, які доведені до свого логічного завершення, тобто виконані справи. Людина отримує моральне задоволення від виконаних справ і мова іде не про кар’єрне зростання чи ще щось глобальне, а й про прості побутові заняття. Заведіть собі щоденник із записаними найдрібнішими завданнями на кожен день. Зробив ранкові водні процедури? Чудово! Постав галочку. Снідав? Чудово! Ще одна галочка! Полив квітку? Плюс до виконаних справ. А перед сном, подивившись скільки справ ви змогли виконати, ваш настрій та самопочуття покращуватиметься, а це, у свою чергу, покращуватиме якість сну.

Кожній людині добре, коли вона досягає поставленої мети і не обов’язково великих і глобальних! Запам’ятайте слова римського поета Публілія Сира: “Велике бере початок із малого!”

Порада 2. Дотримуйтесь режиму сну.

Кількість годин, потрібних для сну залежить від віку. Чим молодше людина, тим більше часу потрібно на зростання тканин, запасання енергією на майбутній день, самоочищення клітин організму від продуктів обміну, зростання молодого організму, відновлення та багато чого ще, що відбувається під час сну.

Новонароджені діти сплять в середньому 18-22 години на добу, чим старшою стає дитина, тим менше часу їй потрібно на сон. Дорослій здоровій людині потрібно спати 7-9 годин (залежно від індивідуальних особливостей).

Якщо не дбати про добрий сон, то вже після однієї безсонної ночі у людини зростає тривога, з’являється нервозність і дратівливість, страждає пам’ять, падає імунітет, погіршується настрій і зовнішній вигляд. Тривалий недолік сну впливає на психічний і фізичний стан людини. Знижується швидкість реакцій, творчі здібності, страждає емоційна сфера, погіршується пам’ять, підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Якщо ситуація зі сном не покращується, то це може призвести до хронічної депресії та інших серйозних захворювань (з’являється ризик цукрового діабету, інсульту, раку тощо).

В історії є згадки про тортури безсонням. Ці тортури були одними з найстрашніших. Коли людині не давали спати, спочатку вона відчувала сильні головні болі, потім напівнепритомність, галюцинації. Якщо катування тривало, то людина втрачала розум.

Щоб не катувати себе безсонням, пам’ятайте про прості правила:

  1. Лягайте і прокидайтеся одночасно, навіть у вихідні.
  2. Використовуйте зручний матрац, подушки, ковдру та постільну білизну.
  3. Підтримуйте комфортну температуру у спальні.
  4. Перед сном не забувайте провітрити спальню, навіть узимку!
  5. Не робіть фізичні вправи за 2 години до сну, а краще за 3-4 години, тому що під час занять спортом посилюється вироблення гормонів, що порушують біоритми. Ендорфіни та адреналін, вироблені під час тренування, довго не дадуть вам заснути.
  6. Не вживайте кофеїн за 6 годин до сну.
  7. Не вживайте важку їжу за 4 години та легкий підвечірок за 1 годину до сну.
  8. Забезпечте тишу та зменшить освітлення.
  9. Не користуйтеся телефоном та телевізором перед сном (яскраве світло блокує вироблення гормону сну – мелатоніну).
  10. Перестаньте читати/дивитись новини перед сном. Не дратуйте свою нервову систему інформацією новин, які сьогодні загрожують безсонням і кошмарами уві сні. Краще перед тим як заснути, згадати щось приємне та емоційно тепле, щоб засинати з посмішкою на обличчі.

Звичайно, в умовах війни важко організувати здоровий, міцний і тривалий сон, однак щоразу, коли у Вас є можливість заповнити кількість годин свого сну – обов’язково скористайтеся такою можливістю. Саме сон допомагає Вашій нервовій системі відновитись. Ще пам’ятайте про те, що спляча красуня тому і була красунею, що просто спала. Не впадала в істерики, не читала по ночах новини, не накручувала себе і не тріпала собі нерви, а просто спала.

Не забувайте про ці поради у Вашому щоденному житті і Вашому організму буде легше пережити цей важкий період.

 

Бережіть своє фізичне та психічне здоров’я!


Автор Yana_Hushchyna

Підготовлено спеціально для Української  Жіночої Варти


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard