Даля Ґрібаускайтє зірвала маски

Президент Литви Даля Ґрібаускайтє пішла ва-банк.
Вона не лише оприлюднила плани Путінської Росії, але звинуватила Захід у неспроможності діяти. «Сьогодні Захід немає лідера, який в змозі зупинити Путіна», – виносить приговор литовський президент під час інтерв’ю американському виданню „The Washington Post” (журналістка Lally Weymouth).
В той самій час Ґрібаускайтє твердить: «Війну в Східній Україні можна швидко зупинити. Це може зробити Захід, який повинен продемонструвати Путіну, що так саме готовий боротися за свої цінності – свободу і демократію.»
Пропонуємо головні тези Президента Ґрібаускайтє.
– Як ви оцінюєте ситуацію в Україні?
– Ситуація там погіршується. Російські війська все ще на території України. Це означає, що Європа і світ дозволяє Росії не тільки залякувати своїх сусідів, а й застосовувати військові сили проти них. Це те ж саме, як міжнародний тероризм, то, що ми бачимо в Іраку і Сирії.
В Україні відбувається справжня війна. Європейський союз і більшість з світових лідерів намагаються говорити про це, як не про війну, а як про якусь підтримку терористичних груп. Ми бачили випадок з Кримом. З самого початку там були якісь «зелені чоловічки», але ж незабаром вони проявилися в російській армії. Тепер те ж саме відбувається в Східній Україні. І я впевнена, що це не остання територія, в якій Путін має намір продемонструвати свою силу.
– Як ви вважаєте, куди Путін піде далі?
– Якщо санкції щодо Росії будуть м’якими або вони не будуть повністю застосовані, я впевнена, що він намагатиметься з’єднати Східну Україну з Південною Україною та Кримом. Щойно він заявив, що якщо він захотів, то його солдати за два дні зайняли Варшаву, країни Балтії та Бухарест. Це відкрита загроза щодо сусідів.

– Чи може він увійти у Придністров’я?

– Якщо ми дозволимо йому це зробити, він буде йти будь-куди. Проблема в тому, що путінська Росія готова до війни і бажає воювати. А ось Європа і Захід не є готовими до війни. Зараз в Європі, і в світі немає такого лідера, який би міг зупинити Путіна. Нарешті, ми дивуємось, як так вийшло, що все нові території захоплюються, що країни. Затримка в рішучих діях, щоб зупинити агресора на цьому шляху, виявиться набагато дорогою для всіх, якщо взагалі не буде занадто пізно.
– Ви стурбовані тим, що наступна атака може бути проти країн Балтії?
– Якщо його ніхто не зупинить в Україні, він, безумовно, піде далі.
– Хиба п’ятої статті Договору НАТО не достатньо, щоб почувати себе в безпеці?
dg1– Ні. Все заявляють, що п’ята стаття Договору НАТО залишається в силі. Тим не менш, це не зупинить Путіна від його підступних планів, якщо він не побачить реальні дії лідерів Європи і світу. Якщо ви не побачить, що вони не просто говорять. Ми повинні його зупинити в Україні. Досі дехто це ще до кінця не розуміє. Ось чому я кажу, щолідерство Європи зараз перебуває в руках Путіна, а не Заходу.
– Чи прагне Путін розділити Європу?
– Загроза Путіна тепер є не меншою аніж «Ісламської держави» в Іраку і Сирії.
– То ви вважаєте, що Ісламська держава і Росія є однакові терористи?
– Так. Я думаю, що Росія тероризує своїх сусідів за допомогою терористичних методів.
– Тим не менше, світ більше стурбований «Ісламською державою».
– Звичайно. Це основна мета. На жаль, одночасно це дивовижна можливість для Путіна робити все, що йому заманеться. Путін створює загрозу. Хоча б і так звані мирні переговори в Мінську, які відбулася після ультиматуму Путіна. В них Захід і Європейський Союз піддалися на його умови, що на практиці означає поділ України.
– Сполучені Штати посилають українцям сухі пайки, але країни вони досягають на німецьких вантажівках, щоб тільки не розлютити Путіна.
– Чому ми піклуємося про те, щоб не розлютити Путіна, який сам відправляє своїх солдатів вбивати, і окупувати Україну?Чому ми так саме багато не звертаємо уваги на почуття українців? Рано чи пізно ми все одне назвемо Путіна терористом і злочинцем …
– Чи нинішня ситуація нагадує вам Судети?
– Ситуація, що склалася напередодні Другої світової війни? Так, звичайно. Бо ми з відкритими очами дозволяємо ділити Україну.
– Як ви думаєте, чи після зустрічі НАТО у Вельсі Захід отримав адекватний захист?
– Після саміту в Уельсі НАТО прокинулася. Альянс не спить. Ми отримали засоби з підвищення безпеки. Ми повинні більше інвестувати в оборону. Але скільки ми маємо часу?
– Як ви думаєте, можливо санкції є зовсім не болючими для Путіна?
– Їх не достатньо. Може бути, якщо він піде далі, санкції будуть посилені.

– Керівник служби безпеки України підтвердив американським посадовцям, що щодо перемир’я домовлено.

– Так. Європейці та інші країни зажадали, щоб президент України Петро Порошенко погодився з усіма умовами, навіть з тими, які для нього не були прийнятними, тому що Україна стала поділеною державою.
– Так що Росія отримала Крим, а зараз ще й Східну Україну?
– Так, і це зроблено з благословення європейських та інших лідерів, тому що вони зовсім не допомогли Україні.

– І ви стурбовані щодо загроз вашій країні?

– Всі сусіди Росії в даний час під загрозою. Він кидає загрози і навіть жартує, що ці сусідські країни не є справжніми державами.
– Вважаєте, що все закінчиться війною?
– Ми можемо уникнути війни. Якщо обидві сторони налаштовані на війну, війни ніколи не буде. Якщо Росія сповнена рішучості йти на війну, а Захід буде намагатися всіляко уникнути військового конфлікту, тоді Росія буде йти так далеко, як ми їй дозволимо.
Умови перемир’я в Україні були запропоновані Росією. Захід не підтримує Україну військовим засобами. Росії дозволено робити в Україні все, що ви завгодно. Це ганьба, що в двадцять першому столітті західні лідери дозволяють агресорові діяти в незалежній державі як належне.
Я радію, що Обама нарешті продемонстрував лідерство в Іраку і Сирії. Сподіваюся, що це дозволить йому показати те ж саме і стосовно України. Лідерство приходить через навчання. Ніхто не народжується лідером, але ним можна стати.
– Між тим, литовський ситуація залишається складною?
– Ми були окуповані протягом п’ятдесяти років, і ми знаємо, як слід боротися з нашим сусідом. Я здивована тим, що зіткнутися з Росією бояться навіть ті країни, які ніколи не відчували російську агресію.
Останнім часом найгучніше кажуть ті держави, які мають кордон з Росією, особливо Литва та Польща. Публічні заяви та мужність соромити західних лідерів за їхню безвідповідальності щодо захисту свободи, демократії і незалежності є одним з нашої зброї в боротьбі проти Росії.
i-dela.com за матеріалами інтерв’ю Dalia Grybauskaite журналістці Lally Weymouth з видання The Washington Post