Volodymyr Zelenskyy

Ukrayna Devlet Başkanı V. Zelensky’nin Energodar’daki nükleer santralin Rus birlikleri tarafından ele geçirilmesi sırasında çıkan yangınla ilgili konuşması

Ukrayna Devlet Başkanı V. Zelensky’nin Energodar’daki nükleer santralin Rus birlikleri tarafından ele geçirilmesi sırasında çıkan yangınla ilgili konuşması

Avrupa’nın uyanması gerekiyor. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali şu anda yanıyor. Rus tankları nükleer bloklara ateş ediyor. Bunlar termal kameralarla donatılmış tanklardır, bu nedenle tam olarak neye ateş ettiklerini bilirler. Bunun için hazırlandılar. Tüm Ukraynalılara, tüm Avrupalılara ve Çernobil kelimesini bilenlere, nükleer santraldeki patlamanın kaç can kaybına yol açtığını bilen herkese sesleniyorum.
Bu küresel bir felaketti ve sonuçlarıyla yüz binlerce insan mücadele etti. On binlerce kişinin tahliye edilmesi gerekiyordu ve Rusya bunu tekrarlamak istiyor ve şimdiden bunu tekrarlıyor, ancak 6 kat daha büyük. Avrupalılar uyanın lütfen. Rus kuvvetlerin Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santrali  Energodar’daki nükleer santrale ateş ettiğini politikacılarınıza söyleyin.
Orada altı enerji bloğu var. Altı. Çernobil’de sadece bir enerji bloğu patladı. Liderlerimiz ve ortaklarımızla temasa geçtik. Charles Michel, Olaf Scholz, Andrzej Duda ve Başkan Biden ile zaten konuştum. IAEA başkanı Grossi ve ayrıca Başbakan Johnson ile temasa geçtik. Bir uyarı yayınlıyoruz, Rusya dışında hiçbir ülke nükleer bloklara ateş açmadı. İlk kez. Tarihimizde ilk kez, insanlık tarihi boyunca, terörist ülke nükleer teröre geri döndü. Rus propagandası geçmişte dünyayı nükleer külle kaplamak için uyarmıştı. Şimdi, bu sadece bir uyarı değil, bu gerçek. Bu yangının sonuçlarının ne olacağını kesin olarak bilmiyoruz, patlamanın ne zaman olacağını ya da Allah’ın izniyle olmayacağını da bilmiyoruz.
Kimse kesin olarak bilemez veya hesaplayamaz ama adamlarımız nükleer santrali her zaman güvende tuttu. Herhangi bir provokasyon olmamasını sağladık. Oraya kimsenin ulaşamayacağından veya erişemeyeceğinden emin olduk. Oraya kimsenin bomba yerleştiremeyeceğinden emin olduk. Bomba yerleştir ve dünyayı nükleer felakete rehin tut. Rus askerlerini hemen durdurmalıyız. Hemen politikacılarınızı arayın. Ukrayna’da 15 nükleer blok var, bir patlama olursa bu herkesin sonu demektir. Avrupa’ya son. TÜM Avrupa’nın tahliyesi.
Sadece acil eylemler Rus birliklerini durdurabilir. Avrupa’nın nükleer felakette ölmesine izin vermeyin.