Українка Катерина Зеленко. Дівчина, яка здійснила таран

«Заступник командира ескадрилії 135-го авіаційного полку Південно-Західного фронту льотчиця старший лейтенант Є.І. Зеленко після виконання бойового завдання в районі міста Суми була атакована сімома німецькими винищувачами. У повітряному бою відважна льотчиця одного збила вогнем кулемета, а другий таранила. Ворожий літак звалився на землю. Є.І. Зеленко загинула. Це був перший випадок повітряного тарану, вчиненого льотчицею».  Це рядки з книги «СРСР у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр. Коротка хроніка».
Це був перший у світі повітряний таран, здійснений жінкою. Перший і єдиний! Якими ж нагородами він відзначений? На жаль, в той час саме цей унікальний подвиг не був оцінений. Причина в тому, що відомий він став набагато пізніше. Однак за всі попередні бойові заслуги Катерини Зеленко командир полку представив її до звання Героя Радянського Союзу. Ось що було написано в поданні: … “У липні місяці в районі міста Пропойска т Зеленко вела групу ближніх бомбардувальників на німецьку танкову колону В результаті сміливого і рішучого нальоту було знищено до 45 танків і 20 автомашин з піхотою … В районі станції Бихів в серпні 1941 року група бомбардувальників потрапила під шквальний вогонь над угрупуванням військ противника. Незважаючи на артилерійський обстріл, т. Зеленко завдання виконала на відмінно, при цьому знищивши батальйон фашистської піхоти і не втративши жодного свого літака … Є.І. Зеленко прямувала на самі складні завдання, у повітряних боях брала участь 12 разів, за період бойової роботи виконала 40 бойових вильотів … У ході повітряного бою під Ромнами була збита”.
zelenko-2
На превеликий жаль, звання Героя льотчиця тоді не була удостоєна: командування полку не знало про її тарані і, природно, не вказало про нього в поданні. Тому Є.І. Зеленко була посмертно нагороджена орденом Леніна.
Коли про тарань Катерини Зеленко стало відомо, в пошуки матеріалів про її життя та подвиг включилися багато: товариші по службі, Сумській комітет ветеранів та її тодішній голова Колесніков, вчителі та учні школи села Анастасівка, в небі над яким хоробра льотчиця здійснила свій таран. Про подвиг розповіли в «Комсомольській правді» Г. Бочаров, у своїй книзі «Лицарі п’ятого океану» написав генерал-полковник А. Ритов, в докладному нарисі «Таран» висвітлив події того дня сумської журналіст П. Нестеренко. Своїми спогадами у пресі поділилися колишній командир полку, в якому воювала Зеленко, генерал-лейтенант А. Пушкін і заслужений льотчик-випробувач Н. Русакова. Літератор І. Стадницька, що вивчила документи ряду музеїв Катерини Зеленко та зустрілася з її товаришами по службі, ознайомила з подвигом льотчиці своїх читачів. У багатьох публікаціях основною була думка, що цей подвиг заслуговує високої нагороди. А організації ветеранів Великої Вітчизняної війни, товариші по службі льотчиці вимагали від відповідних властей присвоїти їй ім’я Героя. І через майже 50 років після скоєння унікального подвигу Катерині Зеленко було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Катя Зеленко народилася в Курську в 1916 році. Її родина була великою і дружною. Рідні льотчиці розповідають, що вона з малих років марила польотами, із захопленням дивилася на пролітали літаки. Більш того, ще дошкільницею підійнялася на старенький сарай і, розкривши звичайний парасольку, зістрибнула з даху. Забилася, але не плакала. Якби про це «польоті» вона не згадала в листі до сестри через два десятки років, важко було б повірити в сам факт стрибка.
Семирічку Катя закінчила в Курську. Потім у Воронежі поступила в авіаційний технікум. Але стати техніком або сидіти над креслярської дошкою вона, швидше за все, не збиралася. Її тягнуло в небо керувати літаком, підкорювати висоту. А тут ще на кожному розі розклеєні плакати із закликами: «Молодь — на літак!», «Юнаки та дівчата, поступайте в Воронезький аероклуб!»
Катя з’явилася в аероклубі. Разом з шістьма дівчатами її прийняли. Там Катя подружилася з Ніною Русаковой, що стала згодом заслуженим льотчиком-випробувачем. Нелегко було дівчатам в ту пору. Як згадує Ніна Іванівна, вони поверталися додому пізно ввечері, а в другій годині ночі піднімалися і йшли пішки через усе місто до льотному полю. О четвертій годині ранку починалися польоти, в дев’ять — заняття в технікумі, з чотирнадцяти годин — теорія в аероклубі. І так кожного дня.
У листопаді 1933 року в аероклуб приїхала комісія Оренбурзького військового училища льотчиків, щоб відібрати кращих курсантів. З шести дівчат в училищі прийняли тільки двох. Обидві дівчини за комсомольською путівкою виїхали в Оренбург.
Русакова згадувала, що в Оренбурзі вони жили в одній кімнатці, навчилися, правда, у різних інструкторів, але Ніна Іванівна знала, що програму Катя засвоювала швидше, як кажуть, зі знанням справи. Дівчиною Зеленкова була ставний, підтягнутою і міцною. Воліла коротку стрижку. Ніколи і ні в чому не поступалася курсантам-юнакам. Вчилася на відмінно.
Відомостей про довоєнне життя Каті Зеленко не так багато. Підполковник Б. Міневрін, який збирав матеріали про вихованців Оренбурзького авіаційного училища льотчиків, за допомогою очевидців відновив картину першого самостійного польоту Каті — курсанта … Було холодну лютневе ранок. Дівчата-курсантки прибутку на аеродром, де очікувалися контрольні польоти з командиром загону. Катя Зеленко, почувши команду «По літаках!», Різко піднялася в кабіну, пристебнули ремені. Запустивши двигун, вона вирулила на виконавчий старт, дала газ, і літак
піднявся в небо. Коли політ по колу був завершений, командир загону, посміхнувшись, сказав: «Літаючий добре! Тепер полетите одна ». «Є летіти однієї!» — Випалила Катя. Самостійний політ дівчина виконала блискуче. І найвищою нагородою її майстерності було слово інструктора: «Відмінно».
Про серйозність підходу Каті до питань навчання і оволодіння льотними навичками говорить і той факт, що основний курс Оренбурзької льотної школи вона закінчила менш ніж за 11 місяців. Уже в грудні 1934 року Катя Зеленко у віці 18 років стала військовим льотчиком. Її розподілили в Харківську авіабригаду.
Незабаром після прибуття в частину молода льотчиця бере участь в окружних змаганнях з техніки пілотування. На них Катя займає перше місце. Інспектор, який повернувся з нею з польоту, сказав Катерині: «Грамотно літаєте». У поданні Катерини Зеленко до присвоєння їй військового звання достроково командир писав: … “Вольові якості добре розвинені Енергійна рішуче Вогнева підготовка відмінна Може успішно передавати свої знання підлеглим» У цьому ж поданні вказувалося, що Катерина Зеленко літає на літаках шести типів … В особовій справі льотчиці збереглася і такий запис :. «Відмінниця бойової і політичної підготовки Успішно літає вдень і вночі Хороша спортсменка Висунуто на посаду командира ланки Присвоєно звання« старший лейтенант »…
З перших днів Зимової війни Катя проситься на фронт. Не відразу була задоволена її прохання: жінок тоді на фронт не направляли. Довелося дівчині переконувати начальство, що їй вкрай необхідно їхати на фронт і командування поступилося. Її зарахували в 11-й легкобомбардіровочний полк. Катя тут же написала листа Павлу Ігнатенко (своєму майбутньому чоловікові): “Сьогодні убуває на фронт — побажай мені удачі Я добре уявляю, що війна стане для мене важким випробуванням, але впевнена в собі: … Витримаю, подолаю будь-які труднощі речі, надходження і навчання в академію доведеться відкласти. До того часу, поки повністю не розгромимо ворога “.
PO-2
PO 2 Каті Зеленко
Катя була єдиною льотчицею, що воювала над Карельському перешийку. Вона літає на літаку ПО 2 і завдає бомбових ударів по укріплених точкам супротивника. У ході вильотів знищує фінську батарею, успішно бомбить ворожий склад боєприпасів. За сміливість і вміле виконання бойових завдань Зеленко нагороджують орденом бойового Червоного Прапора.
У поданні до нагороди Катерини Зеленко вказувалося: … “В операціях 8-ї армії має бойовий наліт 9:00, 8 бойових вильотів Сміливий, відважний льотчик Бойові вильоти виконує з чималим бажанням, у складних метеоумовах і напруженої повітряну обстановку завжди холоднокровна й наполеглива Будучи обстріляної зенітною артилерією, хоробро продовжувала ведення бою і завдання виконала відмінно “. Коли М.І. Калінін вручав у Кремлі дівчині орден, він шепнув Каті: «Будемо фотографуватися, сядьте біля мене». Фотограф відобразив це хвилююча подія в житті молодої льотчиці.
Напередодні Великої Вітчизняної війни Катерині було доручено відповідальне завдання. Потрібно було провести військові випробування на той момент новітнього ближнього бомбардувальника Су-2. Зеленко цілком включається в складну і небезпечну роботу.
SU-2
СУ 2 Каті Зеленко
При цьому Катя залишалася звичайної молодою дівчиною, йшов їй всього лише 24-й рік. Льотчицю любили всі, хто оточував. Будучи єдиною жінкою в авіаполку, саме вона створювала затишок і була прикладом для льотчиків.
Генерал-полковник А.Г. Ритов писав про передвоєнних буднях Катриному полку. “Одного разу, — згадує Андрій Герасимович, — … Я прибув в полк, який дислокувався на приозерному аеродромі Уздовж берега розташувалося кілька будиночків, в них жили льотчики Я пройшов в один На підлозі ні смітинки, на віконцях фіранки зшиті з марлі, стіл покритий скатертиною, і на ньому навіть ялинова гілочка з симпатичними шишками в баночці красується «Ось це порядок! — висловив я похвалу льотчикам — …? Молодці Хто ж у вас такий затишок створює» … Пілоти стоять, посміхаються Потім один з них з гордістю відповідає : … «Безладу не терпить наша господиня» «? Яка така господиня» — запитую «. А сама що ні на є справжня Он за тією фіранкою», — відповідає льотчик і показує на полог з ситцю, який висить на телефонному дроті І. . дійсно: край фіранки підвівся, і звідти вийшла дівчина Взута в унти, гімнастерка ладно пригнана, підперезана офіцерським ременем В блакитних петлицях виблискують три кубика «Старший лейтенант Катерина Зеленко!» — браво відрапортувала вона »…
zelenko-ekaterina
З початком Великої Вітчизняної війни Катерина на фронті. Веде повітряні бої, завдає бомбових ударів по важливих ворожих об’єктах, вилітає на розвідку. Про один такий бій генерал-лейтенант авіації Герой Радянського Союзу А.І. Пушкін згадував: “У самому початку липня 1941 року наша армія вела важкі оборонні бої під Бобруйском Фашисти наполегливо рвалися до Дніпра Необхідно було надати допомогу нашим наземним військам Про це я і сказав льотчикам Задачу поставив наступну: … Зупинити механізовану колону гітлерівців, які висунули з Бобруйська. Командиром групи призначив Катерину Зеленко. З поставленим завданням льотчики впоралася відмінно. Вони атакували ворожу колону, спалили десятки танків і вантажних автомашин, знищили велику кількість живої сили противника. У цьому бою наша Катюша проявила себе як умілий, знаючий свою справу командир, відмінний льотчик “.
 
Вересень 1941 року.
Потім були нові бойові вильоти, нові повітряні бої. І завжди вона поводилася сміливо, як справжній ас. Звернемося до спогадів товаришів по службі льотчиці. «До 1941 я служив в одній авіаціанно-бомбардувальної частини в Харкові, якою командував Микола Каманін, один з перших Героїв Радянського Союзу», — згадував колишній штурман ланки, начальник зв’язку ескадрильї 135-го ббап І. Павленко. «Пам’ятаю Катю дуже добре: середнього зросту, з приємними рисами обличчя, мала акуратну зачіску і дуже любила носити військову форму, яка, до речі, симпатично сиділа на її міцно складеної спортивної фігурі». Колишній військовий льотчик С. Комаров писав про Зеленко: … “У полку Катю всі поважали По-перше, за віком вона була дещо старше багатьох пілотів У той час їй вже було 25-26 років По-друге, вона була досвідченим льотчиком Ось тому вона користувалася серед . нас великим авторитетом Добре пам’ятаю її останній виліт — . 12 вересня 1941 А запам’ятався він мені тому, що Катя в той день вже втретє політала на бойове завдання “.
Саме цей третій виліт став останнім в її житті — виліт трагічний і одночасно героїчний. Що ж сталося в той день? У цей ранок Катя піднялася рано. День був похмурий, туман довго не розсіювався. Але як тільки сонце переглянули через рвані хмари, Зеленко встигла два рази вчинити виліт на розвідку. При цьому в другому вильоті її Су-2 отримав пошкодження, і дівчина з сумом очікувала, коли закінчиться його ремонт. В обід в полк прийшло тривожна звістка про те, що фашистські танки прорвали наш фронт. Необхідно було негайно провести розвідку і уточнити обстановку. Катерина знову зголосилася здійснити політ. Їй виділили Су-2 заступника командира полку А. Пушкіна. Спільно з комеск капітаном Лебедєвим Зеленко вилетіла на розвідку. Вимагалося розвідати бойову обстановку в районі Ромен-Ніжина-Прилуки-Пирятина-Лубен. Дізнатися напрямок просування танкової колони генерала Гудеріана, кількість фашистських бойових машин і передати дані командуванню.
Коли наші літаки вже поверталися до себе на аеродром, раптово в небі в районі села Анастасівка здалися сім німецьких винищувачів Me-109 Bf.
Ось що розповів Павлик, колишній штурманом на літаку Зеленко: «Після виконання розвідувальної завдання ми повернули на свій аеродром. Наш Су-2 атакували сім «мессершмиттов». Я вів загороджувальний вогонь. Боєприпаси закінчувалися. У цей момент один з фашистських винищувачів затулив оглядове скло, Зеленко натиснула гашетку Шкасів. Гітлерівський літак загорівся і круто пішов до землі. Однак нас теж зачепило. Я доповів їй, що поранений. Зеленко віддала наказ покинути машину і в що б те не стало дістатися до своїх, щоб доповісти про результати розвідки. Сама продовжила вести бій ».
Нерівний бій у небі героїчного льотчика з сімкою фашистських винищувачів йшов на очах місцевих жителів. Саме ці люди стали свідками сміливого тарана, який зробила молода льотчиця. «Я бачив, як над селом розгорявся бій між нашим і фашистським літаками, — згадує очевидець М. Бутко. — Я помітив, що наш літак різко пішов на зближення з німецьким. Літаки зіткнулися і обидва почали падати. Червонозоряний відразу полетів вниз і загорівся. А німецький літак ще пролетів кілометра два і теж впав. Прискакав я туди, куди впав наш літак. Навколо вирувало полум’я. Тіло льотчика було сильно пошкоджено. Про те, що це дівчина, дізналися з документів. Знайшли тут комсомольський квиток, орденську книжку і посвідчення особи. Поблизу уламків я побачив орден бойового Червоного прапора, який віддав старшим товаришам ».
Місцеві жителі не змогли повідомити про загибель хороброї льотчиці: вранці наступного дня село захопили гітлерівці. «Я переконаний, — згадував генерал лейтенант А. Пушкін, — що вона була готова до подвигу. Оскільки Зеленко вже не мала можливості знищити німецький літак кулеметним вогнем, вирішила збити його своєю машиною. Ну, а що буде потім? Про це, мабуть, вона тоді не думала. Таран — це дуже сміливе дію льотчика, якого вдаються лише мужні, рішучі люди. І саме такою була Катя ».
katya-zelenko-pamyatnik
Жителі села поховали Катю, а комсомольський квиток взяла вчителька сільської школи Анастасія Пантелеймонівна Марченко. Після війни його передали в Оренбурзьке авіаційне училище.
Того дня експедитор училища приніс у штаб чергову пошту. В одному з конвертів опинився лист із Сумського обкому комсомолу і пробитий осколком, закривавлений комсомольський квиток. У листі повідомлялося: «У вересні 1941 року в ході повітряного бою над одним з районів Сумської області пала смертю хоробрих вихованка 1-го Чкаловського військового авіаційного училища комсомолка Катерина Іванівна Зеленко. Протягом одного бою вона збила два фашистських літака. Передаємо вам квиток Каті Зеленко. Нехай цей прострелений і залитий кров’ю квиток допомагає новим курсантам глибше пізнати ціну героїзму і втрат в роки війни ».
У селі Анастасівка Катерині Зеленко поставлений пам’ятник героїчної льотчиці, створений її музей. Ім’я героїні носять вулиці низки міст, а її бронзовий бюст встановлений в Курську. На честь неї «Катюшею» названа планета, відкрита науковим співробітником Т. Смирнової Кримської астрофізичної обсерваторії.
 
 
Джерело: biz-partner.in.ua