Як країна з довгою історією опору, Україна стала свідком багатьох демонстрацій стійкості та мужності, які увічнили суспільна пам’ять. Проте, як видається глобальною тенденцією, існуючі суспільні упередження та стереотипи призвели до того, що громадськість дізналася про тактику та рухи опору, щоб діяти в рамках гендерної лінзи, спрямованої на більш широке включення історій, в яких домінують чоловіки. Таким чином, цією статтею ми хочемо розпочати серію спеціальних матеріалів про жінок та їхню стійкість перед обличчям війни.
У 2014 році в Україні була створена мережа жіночих рухів опору «Українська Жіноча Варта». Як громадську організацію її заснувала адвокат Олена Білецька на початку російсько-української війни. Організація була створена з метою розширення можливостей українських жінок, які бажають брати активну участь у захисті своєї країни, та надання їм необхідних для цього навичок.
З моменту свого створення UWG проводить тренінги та навчання для жінок, щоб у кризових ситуаціях жінки об’єднувалися, знали, що робити, як вижити та, якщо можливо, протистояти. Серед освітніх заходів організації – курси із самозахисту, психологічної стійкості, надання першої медичної допомоги та розвідувальної інформації, а також тренінги з виживання в полоні та пом’якшення наслідків ПТСР. Робота організації базується на принципах Довіри, Безпеки, Співпраці, Солідарності та Гарантії.
Попри зіткнення із застарілими суспільними стереотипами та упередженнями щодо участі жінок у військових діях, особливо на передовій, українські жінки продовжують доводити, що гендер не є перешкодою для служіння своїй країні та захисту її цінностей.
Тренінги для жінок
На початку російської війни в Україні у 2014 році стало зрозуміло, що існує потреба в організації навчальних заходів та курсів із самооборони для жінок в Україні. Знання та навички оборони необхідні в країні, яка перебуває у стані війни.
Однією з ключових складових діяльності УЖВ є організація навчання для жінок. Ці тренінги дають можливість учасникам отримати фундаментальні знання та навички, необхідні для військової служби. Навчання включає такі аспекти, як військова тактика, стрільба, надання першої допомоги, орієнтування на місцевості, фізичний розвиток тощо. Таке навчання також спрямоване на формування морально-етичних цінностей.
Діяльність, організована UWG, не обмежується технічною та військовою підготовкою. Серед них також заходи, спрямовані на розвиток командного духу та вміння співпрацювати в складних умовах, що стає важливим аспектом виконання обов’язків військових частин. Таким чином навчання організовується у тісній співпраці з професійними військовими офіцерами та експертами, що допомагає забезпечити якість навчання та впевненість у здатності учасників виконувати свої обов’язки на передовій.
На початку 2022 року UWG, розуміючи неминучість повномасштабної війни, запустила офлайн-тренінг для жінок з виживання у місті під час війни. З початку 2022 року до 24 лютого 2022 року UWG провела п’ять таких тренінгів для понад 2000 жінок. Це була максимальна кількість, яку вони могли прийняти через пандемію, хоча було більше 10 000 людей, які виявили бажання бути присутніми.
Для жінок, які хочуть почуватися в більшій безпеці у своїй країні, UWG проводить базові тренінги з самооборони, стверджуючи, що навички самооборони є «необхідністю, а не примхою».
Ще одна цільова група тренінгу – жінки-волонтери. Випадки емоційного вигорання, синдрому хронічної втоми, симптоми посттравматичних стресових розладів, серцево-судинні захворювання поширені в громадському волонтерському середовищі. Учасники тренінгу мають змогу навчитися різноманітним практикам відновлення енергії, відчуття тіла, активного відпочинку та повернення до цивільного життя.
Для жінок, які проходять службу в Збройних Силах України, UWG підготувала навчальний курс «Уникнення та вихід з полону». В НАТО кожен солдат проходить цю підготовку в рамках базової підготовки. Перевага такого навчання в тому, що воно не тільки допомагає солдату вижити в полоні, але й сприяє зменшенню посттравматичного стресового розладу після звільнення. У рамках навчання жінки також отримують знання про міжнародні правила поводження з військовополоненими.
З 2014 року понад 60 000 жінок по всій Україні пройшли навчання в UWG.
Учасниці Української Жіночої Варти називають себе звичайними українками, які до основної роботи додали ще одне завдання – стати надійним тилом захисників:
«Ми впевнені, що ветерани російсько-української війни мають досягти успіху та стати двигуном розвитку суспільства. Ми підтримуємо захисників України на найгарячіших точках передової. Ми з ними, коли вони приїжджають на ротацію чи навчання. Ми з ними, коли вони повертаються до мирного життя».
Інформаційний опір
У 2015 році УРГ розпочала видавати щомісячний інформаційний бюлетень «Бойовий листок на варті», який розповсюджується серед військовослужбовців у зоні бойових дій. Також вони регулярно надають правову допомогу жінкам в армії та їхнім родинам, проводять тренінги для жінок з особистісного розвитку.
З початку повномасштабного вторгнення Українська жіноча гвардія веде активну контрпропагандистську та інформаційну роботу. Вони готують інформаційні бюлетені та перекладають їх багатьма мовами для розміщення на різних платформах соціальних мереж. З 24 лютого 2022 року УРГ готує оперативні новини про війну в Україні (українською та англійською мовами) та надсилає їх до мережі міжнародних контактів: дипломатів, військових, політиків, журналістів, іноземних ЗМІ. Окремою складовою роботи стала підготовка 280 дайджестів російських злочинів. До роботи було залучено 1500 волонтерів-перекладачів на 33 мови.
Спільно з Українським інститутом національної пам’яті УРГ запустили інтерактивну карту з інформацією про події широкомасштабного російського вторгнення в Україну. Інтерактивна карта систематизує інформацію про втрати окупаційних військ, викрадення та розграбування російськими військами в Україні та спротив жителів, які опинилися на тимчасово окупованих територіях. Дані постійно оновлюються та перекладаються трьома мовами.
Спецпроекти для ветеранів війни
За даними Державної служби України у справах ветеранів війни, перед початком повномасштабної війни в Україні було 500 тисяч ветеранів. Прогнозується, що ця цифра зросте до 5 мільйонів. Ці цифри свідчать про появу дуже специфічної соціальної групи, яка потребує психологічної та соціально-економічної адаптації як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Як громадська організація Українська Жіноча Варта започаткувала низку проектів допомоги цій верстві населення, яку УЖГ підтримує та навчає вести власний бізнес та кооперативи, створює соціальні підприємства для жінок, ветеранів, інвалідів, дружин військових. і вдів загиблих, таким чином створивши низку робочих місць по всій країні.
УРГ бере участь у створенні Школи фельдшерської підготовки в Київській області, а також проекті створення Центру відпочинку та реабілітації в селі Посіч Івано-Франківської області для соціальної реабілітації жінок, які втратили родича в війна, діти війни та жінки-переміщені особи.
Жінки на війні
Ми поговорили з Оленою Білецькою, засновницею Української Жіночої Варти, і запитали її, яку роль відіграють жінки у війні, яку Росія розпочала проти України. «Якщо поглянути на всі види діяльності, якими зараз займаються українські жінки, то можна сказати, що вони справді багатозадачні генії. Кожен з них поєднує в собі і рятувальника, і психолога, і антикризового менеджера, і воїна», – розповіла Білецька.
За її словами, безсумнівною перемогою України буде частково завдячувати величезному внеску мільйонів українських жінок, які вірили і працювали заради цього. «Освічені, професійні, стресостійкі, з неперевершеними лідерськими якостями, вони є символом волі, стійкості, надзвичайної внутрішньої сили – це все українки. І де б вони не були – залишаючись в Україні чи подорожуючи за кордоном, рятуючи майбутнє нації – наших дітей, на яких ворог оголосив справжнє полювання як на найбільший скарб, – жінки невтомно працюють – жертвують, волонтерять, підтримують родину, друзів, знайомих. і навіть чужі, розповідаючи світові про Україну і твердо вірячи, що скоро настане день, коли ми будемо святкувати остаточну перемогу над ворогом!». додала вона.
Українська Жіноча Варта є прикладом того, як сильна воля, патріотизм і громадянська відповідальність можуть об’єднати жінок для захисту Батьківщини. Їхній внесок не тільки допомагає забезпечити боєготовність, а й надихає інших жінок долати стереотипи та прагнути досягати своїх цілей незалежно від сфери діяльності.
Справжні герої не визначаються за статтю, вони народжуються у часи випробувань.
Детальніше про Українську Жіночу Варту
Допис із weareukraine.info
Текст: Анастасія Голумбіовська
Дизайн: Анастасія Червінська
Монтаж: Квітка Перегінець