10 фраз, які краще не говорити волонтеру

Той, хто одного разу ступив на шлях волонтерства, скаже, що з нього дуже складно зійти. Йти цим шляхом допомагають не подяки або якісь матеріальні бонуси (їх немає), а тверда впевненість в тому, що ти все робиш правильно. Однак фізичної та емоційної втоми не уникнути. Але наскільки б ця втома була менше, якби практично кожен день не доводилося стикатися з питаннями і твердженнями з цього списку!
А скільки вам платять?

Нещодавно сюжет про нашу організацію вийшов по місцевому телебаченню. Сусідка, побачивши мене у випуску новин, тут же заявила, що я знайшла непоганий підробіток, і стала наполегливо дізнаватися, чи можна її теж прилаштувати і скільки платять. Довго не вірила, що ми все це робимо не за зарплату. Адже саме поняття «волонтер» передбачає, що ми працюємо безкоштовно. При цьому робота може бути різною – від підмітання вулиць до збору аптечок, від випічки пиріжків до транспортування забезпечення, від організації благодійних концертів до професійної психологічної та юридичної допомоги.
Ось ви N допомогли, а мені не хочете!

Ми не склад і не база. Ми можемо дати тільки те, що є у нас самих. Тому ми не в змозі прогнозувати обсяги матеріальної допомоги, яку зможемо виділити, скажімо, через тиждень. Немає ніякого графіка поставок, відвантажень, вироблення. Сьогодні прийшла посилка з берцями, наприклад, з Канади, післязавтра надійшов великий переказ грошових коштів з Німеччини, через три дні – машина з капустою, а потім тиждень, дві, три може не бути нічого. Тому відмова в допомозі в 99% випадків – це не особисті мотиви або поганий настрій. Просто у нас немає можливості допомогти. І взагалі ультиматуми і претензії краще направляти відразу в МО, а не нам.
Якби не ви, це все давно закінчилося б

В тому сенсі, що не допомагай ми армії, солдати б давно розбіглися по домівках, Путін прийшов і знову б все на всіх мовах б мовчало, благоденствуя. Так, можливо. Але ви ніколи не задавали собі питання, чим саме б це закінчилося? Моє місто на півдні в певний момент часу буквально стояло на «перехресті». І я прямо шкірою відчувала, як воно (і ми разом з ним) може повернути в бік ДНР / ЛНР. Багато з тих, кого я зараз добре знаю, в той момент абсолютно серйозно пакували валізи і збирали документи, щоб в будь-який момент забрати дітей від можливого жаху. І цього відчуття мені не забути. У цей момент ми вирішили, що повинні щось зробити, щоб історія нашого міста повернула в інший бік. Куди вона призведе нас далі, не знаю. Знаю тільки те, що навіть невеликі наші дії, а особливо – бездіяльність, може на неї вплинути.
Ви все це заради Порошенка / Ляшка / Гриценка / Яценюка робите?
Ні, ми робимо заради країни, яка в нашій свідомості зовсім не рівнозначна державі. Держава – це якісь люди, які перетягують ковдру між собою (не всі, є винятки), в той час як внизу вже сиплеться штукатурка і починають падати балки. Ми не хочемо, щоб наш будинок зруйнувався, і намагаємося щось зробити для цього. Сказала «для країни»? Ні, мабуть, ми робимо це заради себе і своїх дітей. Ми встали на цей шлях хто півтора року, хто рік, а хто і місяць тому, щоб потім нам ні в чому було собі дорікнути. В будь-якому разі, ми будемо знати, що щось робили, а не сиділи з жахом біля телевізора або обговорювали з бабками біля під’їзду, що при Сталіні було краще
А чому ви такий втомлений / нервовий / не посміхаєтесь?

Наші ресурси не безмежні. Ми намагаємося бути ввічливими, але втома бере своє, та й не можна подобатися всім. Нам часто доводиться мати справу з нахабством, необґрунтованими вимогами і претензіями. Багато хто не розуміє, що волонтерство – наш добровільний вибір, а значить, ми не зобов’язані виконувати прохання, а тим більше вимоги всіх. Тому якщо ми раптом не беремо трубку або не посміхаємось, то це не тому, що ви з яких-небудь причин нам неприємні, просто у нас НЕМАЄ СИЛ на посмішку. Постарайтеся це зрозуміти і, якщо хочете, посміхніться самі, нам буде приємно.
Чому ви від мене відмахуєтеся?

Перед тим, як задати нам питання або висловити прохання, подумайте, чи звертаєтеся ви за адресою. Наприклад, не раз доводилося мати справу з істериками на тему «хлопці там стоять в лісі, голодують, кору з дерев їдять, а ви видали нам так мало випічки!». Почнемо з того, що якщо ситуація настільки критична, то сотнею пиріжків її не виправити. До того ж зараз не червень 2014 року і базові поставки провіанту налагоджені добре. А якщо – ні, то ці істерики варто перш за все закочувати в Міністерстві оборони, а не перед нами. Вибачте, але у нас немає сил і часу виловлювати крупиці фактів в океані емоцій, є безліч реальних проблем, які потрібно вирішувати прямо зараз, і вони не вирішуються криками і сльозами.
Вам же оплачують проїзд / комунальні послуги та інші витрати?

Ні. Тобто, може, комусь так і везе і він / вони збирають достатньо коштів, щоб оплатити витрати, але пересічний волонтер власні витрати оплачує сам. Це і бензин, і техобслуговування транспорту, ремонт і покупка побутової техніки (наприклад, електросушарки для овочів і фруктів, кухонні комбайни), рахунки за газ, електроенергію, воду, оренду приміщення. Хоча з орендою приміщення досить часто виходить домовитися. Так, наприклад, зараз Кулінарна Сотня Миколаєва живе в офісі, який нам надала одна з наших учасниць абсолютно безкоштовно. Це дуже гарне приміщення, і господиня могла б його здати. Тобто цей пункт теж можна записати в графу витрат, які їй ніхто не відшкодує.
У вас в АТО родичі?

Я пов’язана з різними волонтерськими організаціями. І ви здивуєтеся, дізнавшись, що частка родичів бійців в них не перевищує 10%. Крім, зрозуміло, якихось спеціальних груп, які об’єднують конкретно дружин і матерів мобілізованих. Основний кістяк волонтерських організацій – люди, ніяк не пов’язані з АТО, війною, медициною. У нашій організації є і юристи, і менеджери, і перекладачі, і вчителі, і рекламісти, і працівники комунальної сфери – люди найрізноманітніших професій і рівня освіти. З них лише троє – родичі мобілізованих.
Вам робити нічого?

У нас у всіх є основна робота, часто це навіть не п’яти-, а шестиденка, є діти, сім’ї, які вимагають часу і уваги. Ми робимо те, що робимо, не тому, що нам більше нема чим зайнятися, повірте. Тому подвійно радісно, коли до мами-волонтера підключаються чоловік і діти. У нас в групі є кілька таких «сімейних підрядів». Вони разом печуть, консервують. Разом приходять на пакування. І потрібно бачити, як горять очі у цих дітей. Це дорогого коштує, і це ще одна причина продовжувати.
У вас, напевно, грошей кури не клюють?

Ми всі звичайні люди звичайних професій і зовсім не олігархи. На Заході благодійність – доля людей забезпечених, вірніше, навіть поза справами, а статусний привілей, а волонтерство – спосіб провести вільний час з користю для суспільства і себе. У нас все трохи не так. Західний волонтер не піде роздавати кашу безхатькам, якщо в цей день у його сина бейсбольний матч. Наш волонтер постарається перенести матч сина, якщо на цей день у нього запланована поїздка в АТО або ще якесь важливий захід. Закордонний волонтер купить бургер собі і бургер безхатьку. Наш – дістане з шафи старі зимові черевики, вирішить, що і так зійде, і перерахує частину зарплати на покупку берців солдатам. Західний волонтер відправиться до психоаналітика, якщо відчує втому і емоційне вигорання. Наш – піде на склад перебирати фліски, або на кухню, щоб спекти ще 200 пиріжків.
Взагалі ж робота українського волонтера нагадує СЛУЖІННЯ. Віруючі люди знають, про що йдеться. Це служіння вимагає енергії, часу, праці і, одночасно, надихає і додає сил. Одна жінка з кола моїх знайомих дуже засмутилася, коли не могла під час вагітності відвідувати церкву, хоча у неї був найсильніший токсикоз і лікарі їй прописували повний спокій, ніякої натовпу і інших стресів. Тобто в будь-якому випадку вона не могла б ходити в храм. Так само і наш волонтер: скажи йому, щоб він відпочив і не приходив на склад цієї неділі, не їхав до хлопців, не випікав пряники, чи не приходив на пакування, – він вас не зрозуміє. Це служіння. Кому, навіщо і наскільки відміряно, кожен визначає для себе сам.
Допускаємо ми ймовірність того, що помиляємося? Зрозуміло. Але, перебуваючи в даний момент в даній ситуації, ми зробили свій вибір і просимо тільки про одне: поважати його.
Варвара ФАЛЄЄВА
Джерело
Відділ моніторингу Української Жіночої Варти