Земля за службу: як обманюють ветеранів АТО

Право на «клаптик землі» кожен учасник АТО отримав ще влітку 2014 року. У теорії, ця ініціатива виглядала справжньою вдячністю держави бійцям, які ризикували своїм життям, цю землю захищаючи. Але на практиці реалізувати таке право виявилося справою непростою
Отже, в 2014 році було вирішено, що учасники АТО мають право отримувати земельні ділянки для ведення фермерського або особистого селянського господарства, садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, для індивідуального дачного будівництва. Що земля, яка виділяється для цих потреб, могла бути або державної (в межах областей), або комунальної (в межах населених пунктів) власності. Для того, щоб скористатися своїм правом на землю, військовослужбовцю необхідно було написати в орган виконавчої влади або місцевого самоврядування заяву в довільній формі, в якому слід було вказати розміри ділянки, в залежності від цільового призначення, бажане місце його розташування та надати документ, що підтверджує участь в АТО.
Виконання ініціативи з видачі землі учасникам антитерористичної операції було покладено на місцеві органи влади, оскільки суть ідеї – бійці повинні отримувати земельні ділянки передбаченими чинним законодавством способами, але в першу чергу і в найбільш стислі терміни. Передбачалося, що, отримавши відповідне клопотання від учасника АТО, відповідний орган не більше, ніж за місяць, розглядає таку заяву і видає рішення або відмову на розробку проекту землеустрою
Разом з тим, як це зазвичай буває, виконавці так і не змогли довести цю процедуру до розуму. А довге ходіння по кабінетах, спекуляції чиновників, які займаються земельними питаннями, і постійне жонглювання трактуваннями законів, привели до того, що терпець у воїнів луснув. І по країні понеслися протести.
 
Протест як вимушений захід

Одна з гучних історій – в Кіровоградській області. Коли бійці спочатку більше року намагалися отримати землю, обіцяну державою, а після об’єдналися і влаштували акцію протесту під будівлею Кіровоградської обласної державної адміністрації та біля будівлі Держгеокадастру. За словами учасників пікету, без певної суми чиновники не підписують військовим документи. Військовослужбовці пообіцяли, що будуть пікетувати до тих пір, влада не відреагує на їхні вимоги. Зокрема, не будуть покарані посадові особи з Держгеокадастру, які не один місяць перешкоджали учасникам АТО в отриманні землі.
Акція бійців АТО викликала широкий громадський резонанс, обласної Держгеокадастр отримав тимчасового нового керівника, а розслідуванням дій попереднього зайнялася спеціальна урядова комісія. «За ніч роботи (в ніч з 11 на 12 лютого, – УНІАН) установи (Держгеокадастру) видано 46 наказів на отримання земельних ділянок учасниками АТО і членами їх сімей, – написав на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook керівник Центру надання допомоги учасникам АТО Вадим Нікітін. – Нагадаю, що за два місяці роботи з попереднім керівником, установа примудрилося видати 111 наказів на отримання земельних ділянок ».
Разом з тим, місяць назад військовослужбовцям вже обіцяли, що все налагодиться, і проблема з виділенням землі зрушиться з мертвої точки. Якщо урядова перевірка буде формальною, то учасники АТО знову вийдуть на акцію протесту.
Власне, такого ж розвитку подій слід очікувати і в інших регіонах України, де є схожі проблеми. Однією з перших в цьому списку може стати Львівська область. На початку лютого бійці АТО вже пікетували Львівську міськраду з вимогою не затягувати виділення землі для військовослужбовців. «Можливо, одиниці і отримали квартиру або землю, але я думаю, що ці люди – близькі до чиновників, а не простий народ», – розповів один з учасників акції, учасник АТО Микола Панков
«Зникаючі» заяви і Генеральний план

Ще один пікет військовослужбовці влаштували у Львівській області, в селі Солонка Пустомитівського району. За словами одного з учасників акції, підполковника, заступника командира полку зв’язку Василя Лилака, він написав заяву про виділення йому землі ще півтора роки тому, в жовтні 2014 року. І почалося тривале очікування. Однак ніякого рішення місцеві органи влади не видали ні через місяць, ні через два, ні через півроку. Коли ж обурені військовослужбовці натиснули на сільраду, з’ясувалося, що заяви навіть не були зареєстровані. «Так і лежали, складені в папки, пилом припадали», – розповів він.
Під тиском військових, їх заяви все ж були зареєстровані, але далі цього справа не пішла. «Голова сільради повідомив, що немає Генерального плану села, тому ніяких рішень поки приймати про виділення землі сільрада не може … Обіцяє, що через 2-3 місяці узгодять з Держкомземом Генплан села і тоді будуть засідати з приводу виділення нам землі», – зазначив Василь Лилак.
Разом з тим, депутат сільської ради села Солонка Анатолій Буренков розповів, що виділення землі воїнам АТО саботує безпосередньо сільський голова. «Генеральний план села у голови є, він його просто не хоче показувати. Тому що тоді треба буде займатися розробкою ділянок, розробкою житлового кварталу … Голова зайняв вичікувальну позицію, думаючи, що восени будуть перевибори, і тягне гуму. А земля виділяється тільки особливим людям, близьким до нього. Боюся, що так буде все затягуватися до осені, а після перевиборів можуть наших хлопців з АТО просто «кинути». І спробуй тоді знайти заяви і документи », – поскаржився він
З подібною ситуацією демобілізовані військовослужбовці зіткнулися і на Волині. За словами одного з місцевих бійців АТО В’ячеслава Савчука, його заява на отримання законних соток в селі Світязь Шацького району Волинської області, як і близько 200 аналогічних заяв інших воїнів, кілька місяців припадала пилом у чиновників без реєстрації. Бійці дізналися про це випадково, коли через п’ять місяців після подачі заяв не побачили своїх прізвищ у списку тих, хто може претендувати на земельні ділянки на сайті місцевого земельного управління Держкомзему. «Тоді ми пішли в управління і запитали: де наші заяви. У відповідь отримали папку, в якій було до 200 заяв, і вони не були зареєстровані! »- обурюється В’ячеслав Савчук.
Після скандалу, природно, всі клопотання були зареєстровані, але вже тим числом, яким виявили «пропажу» документів. Разом з тим, бійці вже готують документи до суду і хочуть покарати недбайливих чиновників, які допускають такі «помилки» і затягують можливість отримання землі
Махінації з кадастром

Разом з тим, чиновники продовжують доводити, що навіть формальне виділення землі для бійців АТО ще не означає, що військовослужбовці цю землю отримають. Так, комісований після поранення учасник АТО Олександр Хрулев написав заяву на отримання земельної ділянки і подав її до Ужгородської міськради ще на початку 2015 року. У жовтні отримав хорошу звістку – землю рішенням сесії виділили. «А 15 січня 2016 року зі цими земельними ділянками виникла проблема», – розповів він
За словами голови правління громадської організації «Союз учасників бойових дій АТО, побратими України міста Ужгород» Миколи Марчишак, 16 жовтня 2015 для учасників АТО був виділений земельний масив, вони почали оформляти документи на ці земельні ділянки, але пізніше з’ясувалося, що ділянки не є власністю міської ради.
Як пояснили військовим в місцевому управлінні Держгеокадастра, один із співробітників відомства, нібито помилково, вніс дані про землі, виділених для учасників АТО як про землі радгоспу. «За моїми даними, під ці махінації підпадає 98 земельних ділянок, – додає Микола Марчишак. – Ми провели позачергові збори і направили клопотання про припинення передачі у власність приватній фірмі цих масивів. Ми контролюємо цей процес ».
«Мені та іншим пояснили, що проблема виникла через непорозуміння, що міська влада нібито подала скаргу в прокуратуру, а працівник, який помилково вніс ці дані до кадастру, вже покараний … Але мене цікавить: якби ми самі не звернули на це увагу, була б взагалі вирішена ця проблема?» , – обурюється Олександр Хрулев.
До слова, у самого Миколи Марчишака історія з отриманням ділянки теж перетворюється в детектив. Він написав заяву про отримання землі ще у вересні 2014 року, рішенням сесії ділянка була виділена, чоловік почав оформляти документи, процедура зайняла близько року. Але зараз, коли боєць АТО знаходиться практично на останньому етапі і нічого не повинно стати перешкодою, справа застопорилася.
«Я вже заніс документи в Центр надання адміндопомоги Ужгородської міської ради для реєстрації, і тоді виявилося, що внести в реєстр дані не можуть, тому що якісь громадські активісти, на сьогоднішній день, займаються оскарженням Генерального плану Ужгорода. Генплан зараз знаходиться на етапі затвердження, і тому накладено мораторій на передачу у власність земельних ділянок », – розповів він.
Схеми і лазівки
Заступник голови Закарпатської ОДА Віктор Мікулін розповів, що подібні схеми не нові для всієї України. З огляду на те, що в країні накладено мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, давно була придумана лазівка, як обійти цю заборону. Так, за часів «правління» Віктора Януковича, біологічні насадження були визнані об’єктами нерухомості. «Є рішення Верховного суду, прийняте ще за часів Януковича, що не можна відокремити землю від біологічних насаджень, якщо вони є на цій землі, – розповів Микулин. – А далі діє проста схема: десь в Києві проводиться закритий аукціон, на якому на підставних осіб ці насадження (як правило, сади або виноградники) продаються. А потім ці особи мають право оформити землю під придбаними насадженнями. Таким чином, земля переходить у їхню власність ».
Так сталося і з землею для учасників АТО в Ужгороді. Ще в 70-х роках минулого століття Ужгородська міськрада передав частину своїх земель в оперативне управління радгосп-заводу «Ужгородський». А у власність міста землі повернулися судовим рішенням у 2008 році. Однак на момент виділення земельних ділянок бійцям АТО в 2015 році вищеописана схема вже діяла. «Ділки вже купили біологічні насадження на цих землях, продали їх, а потім повинні були оформити землю під ними. Але не встигли це провести до кінця », – вважає Микулин.
«На сьогоднішній день проблема вже вирішена. Але є ще питання, які знаходяться в компетенції правоохоронних органів. Зокрема, слід перевірити, чи має місце питання про несанкціоноване втручання в автоматизовану систему Державного земельного кадастру. Оскільки, коли в Держгеокадастре побачили, що починається скандал, в кадастр дуже швидко внесли зміни щодо статусу землі. Хоча спочатку мене переконували, що це зробити неможливо », – підсумував чиновник
… Таких історій по Україні можна зібрати не одну сотню. Разом з тим, люди, які в самий складний для країни час виступили на її захист, заслуговують на повагу і заохочення. Право отримати земельну ділянку позачергово вони мають за законом. А нагадати про це недбайливим чиновникам допоможе максимальна публічність.
УНІАН