Як військовослужбовцю отримати статус інваліда війни та одноразову грошову допомогу

Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено: «ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни».
Дуже багато питань виникає з приводу отримання статусу інваліда війни. Якщо військовослужбовець отримав травму (поранення, контузію, каліцтво) у ході бойових дій, потрібно перш за все отримати довідку про обставини травми у медичній частині (там повинно бути вказано, що травма отримання саме в процесі бойових дій, а не внаслідок необережності, хвороби чи якихось побутових обставин, адже останні не є підставою для отримання статусу інваліда війни). Якщо довідка відсутня або в ній не вказана «травма» (поранення, контузія, каліцтво), то військово-лікарська комісія, до якої направляється ця довідка, приймає постанову про причинний зв’язок поранення, в якій причиною зазначає «захворювання» – підставу для отримання відпустки, а не статусу інваліда війни. До військово-лікарської комісії направляється також виписний епікриз, підписаний головним лікарем закладу, в якому військовослужбовець проходить лікування. Військово-лікарська комісія на основі поданих документів приймає постанову про причинний зв’язок поранення (травми, контузії, каліцтва).
На основі поданих документів МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) Міністерства охорони здоров’я встановлює інвалідність – до МСЕК військовослужбовця направляє військова частина (або військовий комісаріат) і видає довідку про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності. У разі встановлення інвалідності військовослужбовця, він має право на одноразову грошову допомогу.
Щоб отримати посвідчення інваліда війни, військовослужбовець звертається до органу соціального захисту за місцем проживання із такими документами: заява (про отримання посвідчення інваліда війни), ксерокопія паспорта, ксерокопія довідки МСЕК, фотокартка. Після визначення статусу інваліда війни військовослужбовцю видається посвідчення інваліда війни в день звернення до органу соціального захисту.
Для отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцю потрібно подати до військової частини пакет документів: заява, довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності, копію постанови військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення, копію документа про причини отримання поранення (що воно не є наслідком вчинення адміністративного чи кримінального правопорушення тощо), ксерокопії сторінок паспорта про прізвище, ім’я, по-батькові і місце реєстрації, ксерокопію коду платника податків, реквізити банківської картки. Після перевірки документів вони направляються в Департамент фінансів Міністерства оборони України, їх розглядає Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової допомоги. Після розгляду пакет документів передається для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги Міністру оборони України. Після прийняття рішення кошти надсилаються до військової частини для виплати одноразової допомоги військовослужбовцям (отримувачам).
З турботою про Вас, Юридична Варта УЖВ