Як отримати статус учасника бойових дій добровольцям, які входили до складу добровольчих батальйонів до початку підпорядкування їх ЗСУ або МВС?

На початку військової агресії Російської Федерації багато громадян нашої країни об’єдналися та створили добровольчі батальйони, щоб захистити недоторканість та територіальну цілісність України.
Ризикуючи своїм життям вони зупиняли атаки, давали відсіч бойовикам та утримували свої позиції по лінії зіткнення, не мавши при собі належної кількості боєприпасів.
Велика кількість добровольців отримали поранення, контузії, каліцтво чи хронічні захворювання, а деякі віддали своє життя  за Україну. Натомість вони самі та їх сім’ї, так і не можуть отримати статусу учасника бойових дій, який необхідний для оформлення пільг та виплат, що належить виплачувати державою. Причиною є те, що законодавством України статус добровольчих батальйонів на сьогоднішній день до кінця не врегульований. Більшість з них не мають офіційного статусу та повноважень.
Лише віднедавна Головнокомандувач ЗСУ запропонував добровольчим батальйон прийняти рішення про їх підпорядкування ЗСУ або МВС.
Крім того, в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанові КМУ від 20 серпня 2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечували її проведення», Постанові Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 року № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», Наказі Міністерства оборони України від 02.02.2015 року № 49 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій», Наказі Міністерства оборони України № 383 від 12 червня 2014 року «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» не має  чіткого поняття «доброволець», не закріплено його права та обов’язки, відсутній перелік підстав отримання статусу учасника бойових дій добровольцем, не визначено переліку документів, необхідних для отримання цього статусу, строку та порядку розгляду таких документів та підстав відмови в його наданні. Також за добровольцями не визначено право на пільги та виплати у разі отримання поранення, контузії, каліцтва чи хронічного захворювання та за безпосередню участь в антитерористичній операції.
У зв’язку з цим, існує багато випадків, коли добровольцям, які демобілізувалися чи отримали поранення, контузію, каліцтво або хронічне захворювання до початку підпорядкування їхніх добровольчих батальйонів ЗСУ або МВС, відмовляють у наданні статусу учасника бойових дій.
Що ж робити добровольцям, які демобілізувалися чи отримали поранення, контузію, каліцтво чи хронічне захворювання або їх сім’ям?
На сьогоднішній день пропонуємо найоптимальніший варіант вирішення проблеми з отримання статусу учасника бойових дій –  це звернення до обласних чи міських військових комісаріатів з наступними документами:

  1. заява про надання статусу учасника бойових дій;
  2. довідка про безпосередню участь особи вантитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
  3. витяги із наказів по стройовій частині про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції;
  4. витяги із наказів по стройовій частині першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації;
  5. копії посвідчень про відрядження (в разі їх наявності);
  6. копії документів про отримання поранень (в разі їх наявності);
  7. заява на збір та обробку персональних даних (відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про захист персональних даних»);
  8. копія першої сторінки паспорта громадянина України (з метою уникнення помилкового написання прізвища, імя та по-батькові).

Якщо Вам відмовили у наданні статусу учасника бойових дій – йдіть до адміністративного суду, адже відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні суди розглядають спори фізичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
 
З повагою, Ваша Українська Жіноча Варта