Розпад Росії. Щойно відбудеться військова поразка рф

Головне фото: Картина Миколи Копєйкіна

#RussiaDisintegration #РозпадРосії

«Тенденції до розпаду Росії штучно стримуються страхом. Щойно відбудеться військова поразка, процес розпаду увійде до активної фази», – російський соціолог і журналіст Ігор Яковенко.

Реалії війни

Кількість загиблих на війні в Україні росіян перевищила 98 000 осіб, їхня кількість з кожним днем зростає

У проросійських телеграм-каналах з’явилися знімки, на яких знято повішених жителів Луганської області України, страчених за допомогу Києву. На фотографії звернув увагу журналіст Bellingcat Христо Грозєв. Усього знімків два, на одному – два тіла, на другому – три. Вони висять на мотузках із мішками на головах, руки пов’язані за спиною, на взутті немає шнурків. На грудях – табличками з написами. Вони повідомляють “зрадник луганського народу” і “він передавав відомості ворогові смерш”. За даними Грозєва, вперше фотографії повішених «колабораціоністів з Україною» з’явилися у російських телеграм-каналах. На тимчасово окупованих Росією територіях діють українське підпілля та диверсійні групи України. Вони здійснюють вибухи та ліквідують чиновників, які співпрацюють із російською владою. Назва «смерш» (скорочення від «смерть шпигунам!») мали структури радянської контррозвідки під час Другої світової війни. Смерш існував з 1943 до 1946 року. Відомі випадки позасудових розправ смершівців над затриманими.

Росія завдала чергового масованого терористичного удару по українських містах, який викликав перебої з електро- та водопостачанням у регіонах країни. У Запорізькій області України 2 особи загинули, ще як мінімум 3 поранені, серед них дворічна дитина, також зруйновано декілька приватних будинків. В Одесі після ударів зупинили всі котельні та електротранспорт, мешканці міста залишилися без води, оскільки всі насосні станції та резервні лінії виявилися знеструмленими. Аварійні відключення також розпочалися по всій Сумській області та у Житомирі. Українські ЗМІ повідомляли про вибухи у Черкаській, Запорізькій, Київській, Одеській областях, Харкові та Херсоні.

 

Під час переправи з контрольованого Росією лівобережжя Херсонської області до повернутого Україною Херсона під обстріл росіян потрапив човен із подружньою парою. 75-річна жінка, яка була у човні, загинула від отриманих поранень. Вона та її чоловік були серед тих, хто відгукнувся на заклик української влади на човнах залишити окуповані території східного берега області.

Офіс Верховного комісара з прав людини ООН опублікував доповідь, в якій задокументовано 441 випадок убивства мирних жителів, зокрема 28 дітей, у Київській, Чернігівській та Сумській областях на початку війни. Про 100 випадків автори документа розповідають докладно. З цих 100 випадків 30 були позасудовими стратами у місцях тримання під вартою, 27 – вбивствами на місці. Ще 43 людини були атаковані, наприклад, коли йшли вулицею чи їхали велосипедом чи машиною. “У більшості випадків жертви вбивств у місцях тримання під вартою були знайдені зі зв’язаними руками, а також з травмами, що свідчать про тортури або інше жорстоке поводження, перед смертю”, – йдеться у доповіді. В одному із задокументованих випадків трьох мирних жителів — молоду дівчину та літню пару — було вбито у дворі приватного будинку на вулиці Тарасівській у Бучі. 16 березня молодий російський військовий привів у двір приватного будинку 23-річну дівчину, яка була поранена. Хазяйка будинку, 64-річна жінка, допомогла військовому зупинити кровотечу у дівчини. Після цього солдат вийшов надвір. Незабаром до будинку з іншого боку підійшов офіцер у формі пісочного кольору. Він увійшов у двір і відразу відкрив вогонь по двох жінок, вони померли на місці. На звуки пострілів вийшов 65-річний чоловік господарки будинку і теж був застрелений. Дочка постраждалих повідомила авторам доповіді, що тіла її батьків та молодої жінки були поховані у братській могилі, їх ексгумували 16 квітня. Це лише один із багатьох злочинів росіян проти мирного населення в Україні.

 

Українські військові, які повернулися з російського полону, у розмові з The Washington Post описали тортури, з якими зіткнулися в ув’язненні, зокрема побиття, придушення та удари електрошокером. За словами директора лікарні, до якої військовослужбовців направили після обміну, багато військовослужбовців після російського полону були настільки виснажені, що їм належало давати не більше 300 мл (20 столових ложок) курячого супу під час їди. Більше вони не змогли б переварити. Кореспондент WP пише, що у людей, які побували в російському полоні, виступають ребра і лопатки. Солдати також розповіли про тортури та знущання, яких їх піддавали у полоні. Один із військовослужбовців, який потрапив у полон у травні під час боїв на «Азовсталі», повідомив, що в полоні його били струмом та палицями. «Було таке побиття, що я не міг їх винести. Мені зламали ребра. Мені відбили нирку, через що вона опустилася», – сказав він. Після пошкодження нирок чоловік 10 днів мочився кров’ю, але не надавали медичної допомоги, пише WP. Дві українки, 31-річна Катерина Скопіна та 42-річна Таня, яка попросила не розкривати її прізвище, повідомили газеті, що провели в  ув’язненні 239 днів. Одна з них розповіла, що її посадили в камеру площею 1 квадратний метр разом із п’ятьма іншими жінками-в’язнями. До них застоовували фізичне насильство, при цьому особливе роздратування наглядачів викликали розмови українською мовою. Жінкам також погрожували, коли вони заплітали волосся у традиційні українські коси. «Твоє обличчя нагрівають на плиті, вимагаючи якоїсь інформації, про яку ти нічого не знаєш. <…> [Потрібно] добігти до туалету за три секунди, коли водночас дівчат б’ють електрошокерами, б’ють по голові», – описує тортури Скопіна. Ще один український військовий повідомив, що росіяни били його струмом, душили пакетом, одягненим на голову, та підвішували на кайданках.

Мінування цивільних будинків, іграшок та тіл убитих в Україні нагадує дії терористичної організації «Ісламська держава» в Іраку та Сирії, де терористи намагалися вбити стільки цивільних, скільки можливо, щоб люди боялися повертатися до своїх будинків, заявив на брифінгу для преси представник Держдепартаменту США Майкл Тіррі. Приблизно 30% території України забруднено вибухівкою. Розмінування України є наймасштабнішим викликом для фахівців-саперів з часів Другої Світової війни – частка боєприпасів, що не розірвалися, за оцінками експертів, може становити від 10 до 30%. Вартість розмінування всієї території країни варіюється в діапазоні від $400 до 900 млрд. «Територія забрудненої частини України на сьогоднішній день – це чотири Швейцарії. Це дуже демонстративно та яскраво говорить про реальну ситуацію, з якою ми працюємо. Ми ставимо дуже амбітну мету, що всі ці території ми зможемо очистити протягом 10 років. Це здається багато, але для таких видів робіт мало. Головне, над чим сьогодні працюємо – посилити нашу здатність рухатися у таких темпах», – зазначила заступник міністра МВС України Мері Акопян. За даними МВС України, всього з 24 лютого ДСНС знешкодили 30 000 вибухонебезпечних предметів, Нацполіція вилучила 150 000 та знешкодила 24 000.

 

Росія, можливо, готує нову провокацію на Запорізькій атомній електростанції. «На територію захопленої ЗАЕС росіяни завезли кілька реактивних систем залпового вогню «Град». Цю зброю загарбники розмістили біля енергоблоку №6, безпосередньо поряд із територією станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Найбільш імовірна провокація, що готується – обстріли протилежного берега Дніпра, зокрема, міст Нікополь і Марганець, цими установками «Град» безпосередньо з майданчика ЗАЕС, користуючись «прикриттям» енергоблоків і сховища відпрацьованого ядерного палива», – заявили в Енергоатомі.

Компанія «Агрокомплекс» екс-міністра сільського господарства Росії та колишнього голови Краснодарського краю Алєксандра Ткачова захопила понад 1600 кв. км сільськогосподарських угідь в Україні. Це майже площа другого за чисельністю населення міста Росії – Санкт-Петербурга. Процес присвоєння розпочався невдовзі після того, як Росія створила на окупованих територіях Сході України місцеві цивільні адміністрації. Представники підконтрольних Москві адміністрацій Луганської та Донецької областей відвідували сільськогосподарські угіддя, повідомляючи власникам, що земля тепер належить їм. Українських землевласників примушували, інколи погрожуючи зброєю, переоформляти документи про власність відповідно до російського законодавства. Деяким землевласникам дозволили залишити свої ділянки у власності за умови укладання договору про те, що 70% їхнього врожаю йтиме до Росії, т.зв. “ЛНР” або “ДНР”. Насамперед земля експропріювалася у людей, які служили в Україні на військовій чи цивільній службі, а також у власників, які проживають в інших регіонах України. Більшість захоплених таким чином земель зараз обробляється «Агрокомплексом» Алєксандра Ткачова, який перебуває у списку санкцій Євросоюзу з 2014 року як особа, відповідальна за дії проти територіальної цілісності України. Після анексії півострова “Агрокомплекс” придбав у Криму великий місцевий агрохолдинг “Дружба народів”.

 

Росія зібрала на анексованих територіях України пшениці на $1 млрд доларів – це майже 6 млн тонн або майже чверть пшениці, вирощеної в Україні цього року. На початку жовтня журналісти Associated Press писали, що Росія викрала з України зерна не менш як на $530 млн. Вторгнення Росії в Україну посилило продовольчу кризу у світі, блокування Росією українських портів скоротили обсяги зерна на ринках, що могло призвести до голоду в країнах Африки та Близького Сходу.

 

Директор Національної розвідки США Авріл Хейнс заявила, що російські військові витрачають боєприпаси в Україні швидше, ніж російська оборонна промисловість їх виготовляє. Такі темпи витрачання боєприпасів змушують владу Росії звертатися за військовою допомогою до інших країн, у тому числі Північної Кореї та Ірану. Пентагон заявив у листопаді, що війська Росії під час війни в Україні роблять до 20 тисяч артилерійських пострілів на день.

Вранці 5 грудня Україна завдала Росії несподіваного та дуже відчутного удару по її території. Два українські безпілотники зуміли пролетіти сотні кілометрів і атакували основні аеродроми російської стратегічної авіації – авіабази Енгельс під Саратовим та Дягілєво біля Рязані. Було пошкоджено кілька стратегічних ракетоносців російських ВКС – літаки, які використовуються російськими терористами для ракетних атак на українські інфраструктурні об’єкти та мирних жителів. 6 грудня внаслідок атаки українського безпілотника в районі курського аеродрому спалахнув нафтонакопичувач. Вогонь понад добу гасили 200 людей та три пожежні потяги. Усі уражені об’єкти були військовою інфраструктурою ворога. “Земля кругла. Це відкрив ще Галілей. Шкода, що в Кремлі не вивчали астрономію, віддаючи перевагу придворним астрологам. Тоді вони знали б: якщо дуже часто запускати щось у повітряний простір інших країн, рано чи пізно невідомі літальні об’єкти повернуться до місця вильоту», — прокоментував події радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк.

 

Німеччина, як і багато інших країн, вважає військові об’єкти  Росії законними цілями для ЗСУ. «Федеральний уряд вважає те, що робить Україна легітимним… Україна захищає власну територіальну цілісність, адже своїми ударами запобігає можливим ударам по своїй території з території Росії», – заявила представниця пресслужби федерального уряду Кристине Гоффманн на брифінгу. Вона зазначила, що, на переконання Німеччини, «Україна не зобов’язана обмежуватись своєю територією при здійсненні зусиль щодо захисту проти російської агресії, а також має право робити це за межами території своєї держави». Право на самозахист зафіксовано у ст. 51 Хартії ООН, а Україна є державою, на яку напали.

 

Чоловік у камуфляжі обстріляв поліцейських у місті Новошахтинськ у Ростовській області РФ. Стріляючим виявився дезертир із ПВК «Вагнер» Павєл Ніколін, якого завербували у в’язниці. Він передумав воювати в Україні та втік із фронту. Його зловили. На початку грудня Держдепартамент США надав російській ПВК «Вагнер» статус організації, яка викликає «особливе занепокоєння». Такий самий статус має терористичні організації «Талібан», «ІДІЛ — Велика Сахара», «ІДІЛ — Західна Африка» та «Боко Харам». ПВК «Вагнер» бере участь у військових діях в Україні разом із російською армією. Наприкінці листопада адміністрація президента США почала вивчати питання про оголошення ПВК «Вагнер» терористичною організацією.

Влада Росії в обмін на постачання іранських дронів надає Ірану військову та технічну підтримку на «безпрецедентному рівні». Москва може постачати Тегерану сучасне військове обладнання та компоненти, у тому числі гелікоптери та системи ППО. Навесні 2022 року іранські пілоти навчалися в Росії управляти російськими винищувачами Су-35, що, за даними джерел NBC, вказує на те, що «Іран може почати отримувати такі літаки протягом наступного року».

 

Мешканцям Німеччини від імені України пропонують приєднатися до іноземного легіону на війні в Україні. «Стало відомо, що на поштові адреси громадян Німеччини почали надходити листи нібито від імені генерального консульства України у Дюссельдорфі із пропозицією за грошову винагороду приєднатися до іноземного легіону в Україні. Вказані листи є підробкою. Жодних таких повідомлень українська консульська установа, природно, не розсилала. Розглядаємо розсилку фейкових листів як частину дезінформаційної кампанії ворога, яка має на меті дискредитувати українську дипломатію, підірвати підтримку України з боку Німеччини та її громадян», – заявив представник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. Консули вже звернулися до поліції Німеччини для проведення розслідування.

 

Нова хвиля мобілізації. Військкомати в регіонах Росії отримали від міноборони приписи розпочати посилену роботу щодо мобілізації чоловіків на війну в Україні. Їх пошук розпочнеться у січні-лютому, при цьому офіційно оголошувати мобілізацію влада не планує. У принципі мобілізація і не припинялася.

 

Уламки російської економіки

Від’їзд великої кількості росіян із країни у 2022 році у поєднанні зі спадом інвестицій може призвести до максимального падіння ВВП Росії із кризового 2009 року, вважають економісти. ВВП може скоротитися 2023-го відразу на 6,5%. Це помітно більше, ніж очікують уряд, ЦБ та МВФ. Експерти вбачають погрози споживчому попиту, спостерігає відтік приватного капіталу та впевнений, що нинішня криза відрізняється від усіх попередніх.

 

Дефіцит на ринку праці обмежує розвиток економіки Росії та «сильно хвилює» уряд, заявив міністр економічного розвитку РФ. Раніше експерти Інституту Гайдара заявили про рекордну за 30 років нестачу кадрів у промисловості, а аналітики Альфа-банку оцінили, що на тлі сплеску міграції цього року Росію могло залишити «близько 1,5% усієї робочої сили».

 

До однієї з друкарень Тульської області (РФ) надійшло незвичайне замовлення на друк продовольчих талонів. На талонах вказані такі категорії товарів: молоко та молочна продукція, сіль харчова, м’ясо та м’ясні продукти, а також рибні вироби. Як стало відомо міністерством промисловості та торгівлі Тульської області проводиться робота з актуалізації документів постачання населення продовольчими та непродовольчими товарами.

 

Закон про бюджет Росії на 2023-2025 роки передбачає перевищення видатків над доходами протягом трьох років. Крім цього, у новому бюджеті підвищили витрати на оборону та безпеку — 32% усіх видатків. Скоротять фінансування національних проектів «Охорона здоров’я», «Житло та міське середовище», «Екологія», «Цифрова економіка», «Мале та середнє підприємництво», «Туризм та індустрія гостинності», «Комплексний план модернізації та розширення магістральної інфраструктури». Знаючи все це і живучи у злиднях, більшість росіян не виступають проти війни з Україною, на яку їхня держава витрачає колосальні гроші.

 

Міжнародна ізоляція

Президент України Володимир Зеленський став найвпливовішою людиною Європи у 2022 році за версією видання Politico. «Тільки подивіться, як європейські лідери біжать до Києва, щоб сфотографуватися з урочистим 44-річним чоловіком у його тепер культовій оливково-зеленій футболці. Стоячи поруч із ним, політики прагнуть бути поміченими. Зеленський переконав решту Європи у тому, що її майбутнє пов’язане з Україною — у це мало хто вірив до вторгнення Росії у лютому», — йдеться у матеріалі, присвяченому Зеленському. У зверненні, записаному для Politico, президент України подякував громадянам країни, які відстоюють свою незалежність, а також «усім нашим друзів у Європі, які допомагають нам підтримувати стабільність». «Я вірю, що українці будуть найвпливовішими і наступного року, але вже у мирний час», – додав Зеленський. Загалом до рейтингу найвпливовіших людей Європи 2022 року Politico включило 28 політиків.

 

А диктатора Путіна видання Politico оголосило «невдахою року». Міністра закордонних справ РФ Лаврова назвали “темним дипломатом”. Путін потрапив у рейтинг у розділ «Мрійників», а Лаврова внесли до розділу «Руйнівників». «Мрія Владіміра Путіна про велику Росію навряд чи здійсниться. Його повномасштабний наступ на Україну почав розвалюватися майже так само швидко, як і почався… Він скинув Росію до країни третього рівня, нездатної перемогти противника, якого вона недооцінювала і зневажала, — пишуть автори Politico. — Упертість Путіна означає, що війна, швидше за все, затягнеться… Нездатність Путіна здійснити свою мрію не означає, що він більше не буде кошмаром для своїх сусідів».

 

“Путін – не єдиний винуватець війни, її веде вся імперська Росія”, – заявили Спецслужби Польщі. Хоча медіа постійно зосереджують увагу на російському диктаторі Путіні, війну проти України розпочав і веде не лише він, а вся просочена імперською ідеологією Росія, заявив уповноважений уряду Польщі з безпеки інформаційного простору та заступник міністра-координатора спецслужб Станіслав Жарін. Він заявляє, що зосередження уваги на Путіні може створити ілюзію, що його повалення «змінить Росію та дозволить нормальну співпрацю». Але на такі зміни не можна сподіватися». «Її політика не зміниться, навіть якщо у Кремлі відбудуться перестановки. Російський імперіалізм випливає із самої природи цієї держави, і щоб змінити це доведеться зупинити російський імперіалізм», – вважає Жарін.

Російським пропагандистам, які схвалювали і прославляли війну в Україні, загрожує відповідальність нарівні з російськими військовими та чиновниками в рамках суду з розслідування злочинів Росії. Такий суд планує створити Єврокомісія, крім того, міжнародний кримінальний суд із початку війни збирає матеріали про злочини Росії та її громадян в Україні. Експерт-лінгвіст на прохання незалежного видання провів аналіз висловлювань державних та пропагандистських медіа Росії. Дослідник виявив у словах пропагандистів очевидні ознаки підбурювання до геноциду. І це не лише слова російського екс-журналіста RT Антона Красовского, чиї слова «топити українських дітей» виявилися надто токсичними та людожерськими навіть для держтелеканалу. За 9 місяців з початку війни для російських телеглядачів стало загальним місцем, що держпропаганда називає українців загалом «нацистами», «сатаністами», «поплічниками фашистського режиму», чи, в кращому разі, «націоналістами». Дослідження показало, що ідеологічний дискурс у Росії повністю деконструює образ України: телеканали та пропагандистські онлайн-ЗМІ переконують аудиторію, що «Україна не є суверенною та незалежною державою», «українці не є окремою сформованою нацією», «український уряд не є легітимним». Розпалювачі війни з-поміж працівників ЗМІ вже несли відповідальність за геноцид – такі рішення були прийняті в міжнародному трибуналі по Руанді, де протягом кількох місяців 1994 року відбувалося інтенсивне винищення національної меншини.

 

Міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер заявив, що його країна добре вивчила уроки історії, а тим, хто виступає за переговори з Росією, нагадав, що домовленості з Гітлером призвели до руйнування тодішньої Чехословаччини та Другої світової війни. «Україна відновить свої кордони та повністю поверне свою суверенну територію. Але це навіть не кінець. Це станеться тоді, коли Росія не загрожуватиме міжнародній спільноті і коли Україна стане повноправним учасником усіх важливих європейських нарад», – додав глава МЗС Словаччини.

 

Держпереворот у Німеччині не вдався. Поліція та спецслужби Німеччини провели безпрецедентну операцію із затримання бунтівників та кремлівських найманців, які готували повалення конституційного ладу держави, вбивства чинних політиків, виходу Німеччини з ЄС та НАТО та переорієнтування німецького курсу на схід до Кремля. Обшуки та затримання пройшли в 11 із 16 федеральних земель Німеччини на 130 об’єктах: складах, явочних квартирах, офісах. Затримано та заарештовано 25 осіб, серед яких і одна громадянка РФ. Серед затриманих представники всіх маргінальних та радикальних сил Німеччини: комуністи, ковід-дисиденти, євроскептики, неонацисти — тобто всі групи населення, чиї маргінальні ідеї розвивала, фінансувала та підтримувала Росія. Спроба держперевороту з боку Кремля в Німеччині не перша — 4 роки тому німецька поліція вже заарештовувала групи бунтівників, які готували озброєне захоплення влади.

У Казахстані вивчають можливість блокування російських телеканалів, але за законодавством республіки влада може це зробити лише на підставі звернення громадян до суду. «Загалом наше головне питання на порядку денному – щоб казахстанці отримували правильну інформацію. Тому ми зараз це питання розглядаємо», – сказав міністр інформації та суспільного розвитку Казахстану Кадиралі Дархан.

 

Рішення про введення стелі цін на російську нафту, яке ухвалили країни Євросоюзу, «Великої сімки», а також Австралія, набуло чинності 5 грудня. Стеля цін встановлена на рівні $60 за барель. Після 15 січня його регулярно переглядатимуть. Новий рівень має бути як мінімум на 5% нижчим, ніж вартість російської нафти на світових ринках. Прийняті обмеження торкнуться широкий спектр послуг, пов’язаних із морським транспортуванням російської нафти.

 

У Брюсселі обговорюється запровадження дев’ятого пакету санкцій проти Росії. Під нові санкції можуть потрапити до 180 позицій у галузі технологій, фінансів та медіа. Домовленості щодо санкцій можуть бути досягнуті «щодо швидко» — вже до найближчого саміту ЄС.

 

Німецька енергетична компанія RWE ініціювала арбітражний розгляд проти російського “Газпрому”. RWE вимагає відшкодувати збитки від недопостачання газу з Росії. Раніше з аналогічним позовом до «Газпрому» до суду звернулася німецька компанія Uniper, оцінивши свої збитки в €11,6 млрд. Обидві компанії мали фіксовані контракти з «Газпромом», але з вересня, коли постачання «Північного потоку-1» припинилося, Uniper та RWE були змушені закуповувати газ на світовому ринку за завищеними цінами та продовжувати постачати його комунальним службам та іншим споживачам на вже узгоджених вигідних умовах. Влітку 2022 року «Газпром» скоротив постачання газу до Європи газопроводом «Північний потік — 1», а на початок вересня повністю зупинив трубопровід. Наприкінці вересня на газопроводах системи «Північний потік» у Балтійському морі виявили витік, який стався через вибухи.

 

Комітет із міжнародних відносин Сенату США ухвалив резолюцію про визнання дій Росії в Україні геноцидом. Документ засуджує Росію «за вчинення актів геноциду проти народу України», закликає США та союзників продовжувати підтримувати уряд України, а також пропонує президенту США Джо Байдену запровадити санкції у рамках «акту Магнітського» проти людей, причетних до геноциду. Резолюція була внесена до Сенату ще у липні; її основними авторами виступили Джим Ріш, республіканець від штату Айдахо, та Бен Кардін, демократ від штату Меріленд.

Окружний адміністративний суд Вільнюса визнав законним рішення департаменту міграції МВС Литви позбавити посвідки на проживання Єлєну Камінскас (мати позашлюбних дітей міністра оборони РФ Шойгу). Суд визнав законність не лише позбавлення Єлєни Камінскас посвідки на проживання, але й інших введених щодо неї Департаментом міграції заборон. Йдеться про заборону на в’їзд до Литви на 5 років, а до країн Шенгенської зони – на 3 роки. Передбачається, що найближчим часом буде розглянуто питання громадянства чоловіка Єлєни Камінскас — Адолфаса Камінскаса. Він на додаток до литовського громадянства отримав російське, але так і не надав владі Литви жодного підтвердження права на два громадянства, що є порушенням.

 

Більшість учасників саміту Міжнародного олімпійського комітету (МОК) виступили за те, щоб залишити чинні санкції, накладені на спортсменів з Росії та Білорусі після російського вторгнення в Україну. Обмеження передбачають, що: у Росії та Білорусі не можна проводити міжнародні змагання; на будь-яких спортивних заходах та зустрічах не можна демонструвати прапори, гімни, кольори чи будь-які інші позначення цих країн. З рішення МОК випливає, що російська та білоруська збірні не зможуть взяти участь у літній Олімпіаді 2024 року у Франції.

 

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився проводити щорічну особисту зустріч із Путіним після того, як той пригрозив застосувати ядерну зброю у війні проти України. Високопосадовець, знайомий із цим питанням, сказав, що «відносини між Індією та Росією залишаються міцними, але трубити про дружбу на даному етапі може бути не вигідно для Моді». За останні два десятиліття керівники Росії та Індії зустрічалися 21 раз.

 

У Вільнюсі на Антакальніському цвинтарі завершився демонтаж шести фігурних стел із сірого граніту, що зображують радянських солдатів. Усі стели вивезли на територію муніципального підприємства Grinda. Там вони зберігатимуться доти, доки їх, як передбачається, не передадуть до Національного музею Литви. Мер Вільнюса Ремігіюс Шімашюс після завершення демонтажу пам’ятників написав у фейсбуці, що на Антакальніському цвинтарі «тепер чисто».

Комітет Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради рекомендував парламенту ухвалити законопроект, який забороняє діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією, зокрема Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП). СБУ проводить масштабну операцію щодо виявлення російської агентури в УПЦ МП. Так, з останніх подій: СБУ оголосила про підозру ректору Почаївської духовної семінарії УПЦ МП. Архієпископ поширював через соцмережі «повідомлення», якими принижував національну честь та гідність українців. Також своїми діями він сприяв розпалюванню релігійної ворожнечі та ненависті. Під час обшуків за місцем проживання фігуранта та у приміщеннях семінарії правоохоронці виявили літературу, яка повторювала «тези» кремля щодо внутрішньої ситуації в Україні. А під час недавніх обшуків на території Пустинно-Миколаївського скиту, що перебуває у «забороненій» Чорнобильській зоні, СБУ виявила 16 підозрілих осіб. Серед них – чоловіки спортивної статури, які перебували на об’єкті незаконно, оскільки цивільні особи не мають права перебувати у зоні відчуження. У приміщеннях Херсонської єпархії було знайдено рушницю без відповідних дозвільних документів, прапор та золотий герб Росії, а також пропагандистські матеріали, де прославляється Росія.

 

Узбекистан не має наміру вступати в запропонований Москвою газовий союз із Росією та Казахстаном. «Якщо ми імпортуємо газ із іншої країни, то співпрацюємо лише на основі комерційного договору купівлі-продажу. Ми ніколи не погодимося на політичні умови в обмін на газ», – заявив міністр енергетики Узбекистану Журабек Мірзамахмудов.

 

ЄС не визнаватиме російських документів, що видаються на окупованих територіях України та Грузії. Йдеться насамперед про проїзні документи, зокрема закордонні паспорти.

 

Канада та Нідерланди приєдналися до справи «Україна проти Росії» у Міжнародному суді ООН. Країни подали до Секретаріату Суду спільну заяву про вступ до справи за звинуваченнями у геноциді відповідно до Конвенції про запобігання та покарання злочину геноциду (Україна проти російської федерації), йдеться у пресрелізі суду. У заяві зазначається, що Конвенція має надзвичайно важливе значення для запобігання геноциду та покарання за нього, а закріплені в ньому права та обов’язки є обов’язком міжнародної спільноти загалом.

 

На Кіпрі більше не бажають приймати російських туристів. Росіяни почали отримувати відмову в оформленні кіпрських віз. Лише двом із 50 туристів дали дозвіл на в’їзд у країну, причому не мультивізу, як завжди роблять, а одноразову. Причина відмови у всіх росіян є однаковою. В офіційному документі йдеться: «Неможливо переконатись у Вашому намірі залишити територію Республіки Кіпр протягом терміну дії візи».

Італія – одна з країн, які найбільше постраждали від російського газового шантажу. Путін скоротив експорт трубопровідного газу до Європи на 80% за останні вісім місяців, але європейцям вдалося компенсувати це. І Італія є чудовим прикладом. Раніше вона імпортувала 40% газу з Росії, а тепер ця частка скоротилася приблизно до 10% завдяки дивним зусиллям щодо диверсифікації постачання.

 

Міграційний департамент Литви вимагає з кінця листопада від претендентів на ВНЖ заповнити анкету, в якій запитує про ставлення до війни в Україні, приналежність Криму, відносини з держорганами та спецслужбами країн, що не входять до ЄС і НАТО. У разі, якщо відповіді здадуться відомству нещирими, Литва може відмовити у видачі ВНЖ, попереджають в анкеті. МЗС Литви пояснило необхідність посилення вимог до іноземців, «запобіганням влученню громадян ворожих Литві іноземних держав, які можуть становити загрозу». Міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс висловив таку ідею ще у серпні: він запропонував пускати росіян до країн Балтії лише у разі «правильних» відповідей на політичні питання. Нинішні посилення, можливо, відбуваються на тлі недавнього відкликання ліцензії на мовлення т.зв. ліберального російського у вигнанні телеканалу «Дощ» після того, як його співробітники в черговий раз підтримали агресію Росії проти України.

 

Регіони

У шведському Хельсингборг з 7 по 11 грудня пройшов IV Форум народів пост-Росії. Організатори позиціонують захід як міжнародну конференцію з мирної деколонізації, перебудови та територіальної організації держав пост-Росії. Серед спікерів заявлено: башкирський політик Руслан Габбасов, татарський політик Рафіс Кашапов, експерт Харун Сидоров. Крім політиків та експертів у регіонах Поволжя, виступили й міжнародні експерти та політики з інших регіонів. Так, у списку значаться ічкерійський політик Ахмед Закаєв, бурятський політик Зуртан Халтаров, калмицький політик Даавр Доржин, представник Інгрії Павло Мезерін, представник Черкесії Марат Теміров, дослідник Росії Януш Бугайський та інші. З початком вторгнення російської армії в Україну в Росії посилюються голоси за відокремлення та створення своїх держав. Перший форум вільних народів пост-Росії відбувся у травні у Варшаві. Другий – наприкінці липня у Празі. Третій – у польському місті Гданську наприкінці вересня. Ці заходи зібрали велику кількість політиків та активістів, які відкрито виступають за сецесію. Форуми викликали численні реакції у російських державних ЗМІ, а також серед політиків.

 

Податкові надходження до бюджетів регіонів у жовтні знизилися вперше з початку 2021 року і виявилися майже на 100 млрд. рублів менше, ніж роком раніше. У цьому доходи федерального бюджету за 10 місяців на 20% перевищують показник минулого року її.

 

У Набережних Човнах (Республіка Татарстан) біля приватної школи встановили бронзову пам’ятку радянському диктатору та тирану Іосіфу Сталіну. Офіційне відкриття пам’ятника заплановано на весну через сильні морози.

 

Дефіцит бюджету Башкортостану (Республіка РФ) на 2023 рік зросте на 3,3 млрд. рублів. Додаткові витрати необхідні для фінансування зарплат бюджетникам, підтримки сімей мобілізованих та учасників війни Росії в Україні, на розвиток інфраструктури та інші цілі.

 

П’ять років тому Держрада Татарстану проголосувала за навчальні плани, запропоновані Міносвіти РФ про викладання татарської. Так, з 2017 року татарська у Татарстані викладається не більше двох годин на тиждень та за заявою батьків. Хоча вона все ще закріплений у Конституції Татарстану як рівноправна державна мова республіки поряд з російською. Пізніше влітку 2018 року в Росії Держдума закріпила добровільність вивчення рідних мов і на федеральному рівні. Знищення мов, отже, ідентичності, республік – завжди було одним із головних завдань Російської імперії.

 

Божевілля «русского міра»

Поки російські війська продовжують обстрілювати українські міста, у прокремлівських пропагандистів з’явилася нова мета – налаштувати європейців проти майже 8 млн. українських біженців, які втекли від війни, пише The Washington Post. Пропагандистська кампанія, яку Meta (материнська компанія для Facebook) назвала «найбільшою і найскладнішою операцією російського походження з початку війни в Україні», спрямована на те, щоб посіяти страх та розбіжності серед європейських союзників України, коли вони готуються до нового напливу біженців цієї зими . Якщо минулі хвилі дезінформації, націлені на близькосхідних біженців, зображали їх як «культурну» загрозу для європейців, кампанія проти українських біженців презентує їх, як загрозу здоров’ю та багатству європейців, це виявив Центр європейської політики (EPC), на який посилається WP. Наратив, спрямований проти біженців з України, з’явився, як тільки перші з них перетнули кордон, але серйозне охоплення він отримав лише влітку-навесні. Кампанія реалізується через мережу фейкових порталів новин, Телеграм-каналів, акаунтів у YouTube та Instagram і навіть петицій на Change.org. Публіковану ними інформацію, у свою чергу, підхоплюють армії «тролів» та державні російські ЗМІ. Дослідження Інституту стратегічного діалогу (ISD) демонструє, як працює кампанія на прикладі німецькомовного телеграм-каналу Deutsche Wahrheit («Німецька правда»). Експерти звернули увагу на те, що відео, що завантажуються каналом, часто мали назви російською мовою і ці назви регулярно збігалися з тими, що використовувала прокремлівська пропагандистська мережа. Згідно з дослідженням ISD, із 219 відеороликів, розміщених Deutsche Wahrheit з 15 квітня по 11 липня, у 40% згадувалися біженці. У них українські біженці звинувачувалися у всіх мислимих злочинах, від планування терактів до поширення віспи мавп у Німеччині. Аналітики EPC зазначають, що спроби демонізувати українських біженців не викликали поляризації у суспільстві чи формування стійкої громадської думки, що ґрунтується на російській пропаганді. Опитування фонду Bertelsmann показує, що переважна кількість європейців, як і раніше, підтримує прийом біженців.

 

ООН включила Росію до п’ятірки країн за темпами поширення ВІЛ. Згідно з звітами ЮНЕЙДС та Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), за підсумками 2021 року на Росію припало 3,9% з 1,5 млн нових випадків зараження ВІЛ у світі. За цим показником Росію випередили лише Південна Африка (14% усіх нових випадків ВІЛ), Мозамбік (6,5%), Нігерія (4,9%) та Індія (4,2%).

 

 

Російський депутат пропонує відправляти бродячих собак на війну. «Я думаю, що треба підремонтувати літаки і, крім ракет, відправити в Україну бродячих собак. Потрібно скинути бродячих собак на позиції українських націоналістів!». Раніше із подібною ініціативою виступив орловський депутат від КПРФ Віктор Макаров. Гуманний російський народ.

 

Путін підписав закон про заборону «пропаганди ЛГБТ» у Росії. Згідно з документом, штрафи за «пропаганду ЛГБТ» становитимуть 400 000 рублів (близько $6 000) для громадян та до 5 млн рублів (близько $80 000) для юросіб. Роскомнагляд також зможе блокувати ресурси із пропагандою нетрадиційних стосунків, педофілії, зміни статі, про це йдеться у документі. У бібліотеках Москви вже ховають книги авторів, які отримали статус «іноагентів» або критикують війну, а також твори, в яких влада може побачити т.зв. ЛГБТ-пропаганду. Бібліотека електронних книг «Літрес» прибере такі твори з продажу, а авторам рекомендує переписати тексти, щоб повернути їх у продаж.

 

У кількох роздрібних магазинах у Москві з’явилися газовані напої у пляшках, які імітують оригінальну Coca-Cola. Дволітрові пляшки зі свіжою датою розливу – 5 жовтня, 3 листопада та 17 листопада 2022 року – та етикеткою, як у оригінальної Coca-Cola, виявили у трьох магазинах. У всіх випадках на етикетці вказані адреси виробництва – це заводи в Московській та Ростовській областях, які належать Multon Partners (раніше Coca-Cola HBC), де вироблялися напої Coca-Cola. У прес-службі Coca-Cola HBC повідомили, що компанія «припинила виробництво та продаж усіх брендів The Coca-Cola Company в Росії і не планує виробляти ці продукти або бренди в будь-якому форматі». Джерело РБК на ринку безалкогольних напоїв припустило, що газований напій, який імітує Coca-Cola, з високою ймовірністю, був «зроблений з несанкціонованим використанням етикетки».

 

Уздовж узбережжя Каспійського моря в Дагестані виявили 2500 мертвих особин тюленів. Тіла загиблих тварин знайшли у різних місцях, найбільше — в районі річки Юзбаш та між гирлами річок Сулак та Шуринка. Це найбільша масова загибель каспійської нерпи за останні десять років. Підрахунок загиблих тварин продовжується.

Президентський фонд культурних ініціатив Росії виділив грант ведучому передачі «Військова таємниця» Ігорю Прокопєнко на цикл лекцій про війну в Україні. У рамках гранту Прокопєнко отримає 7,5 млн. рублів. Він має до кінця лютого прочитати лекції у п’яти містах Росії (у двох із них він уже це зробив). Метою лекцій заявлено «формування та посилення у суспільстві поважного ставлення до Росії та її історії». В описі циклу на сайті Президентського фонду культурних ініціатив Україна майже не згадується, проте в анонсі однієї з лекцій сам Прокопєнко заявляє, що це її головна тема. Наразі на розгляді у Президентському фонді культурних ініціатив є ще одна заявка Прокопєнка. Він хоче отримати ще 21 млн. рублів на лекції в 11 містах.

 

Генеральний директор телеканалу «Дощ» Наталія Синдєєва закликала ведучого Алєксєя Коростєльова, звільненого через фразу про допомогу російським військовим, «повернутись на «Дощ»». Синдєєва вибачилася перед Коростєльовим. Вона заявила, що його звільнили «за помилку», і що рішення про звільнення було «підлістю» стосовно ведучого. Синдєєва також закликала повернутися на «Дощ» ведучих Маргаріту Лютову (вона також працює спеціальним кореспондентом «Медузи») та Владіміра Ромєнского, які вирішили піти на знак протесту проти звільнення Коростєльова. Алєкєя Коростєльова звільнили через те, що він у прямому ефірі співчував російським солдатам, які воюють в Україні, говорив про допомогу, яку надає їм канал, таким чином підтримуючи війну та вбивства українців. Сам канал «Дощ» неодноразово було помічено у підтримці дій Кремля. Наприклад, у 2014 році журналіст каналу радісно висвітлював святкування на честь Приєднання анексованого Росією Криму до Російської Федерації, вітаючи всіх росіян із історичною подією.

 

Американську баскетболістку Бріттні Грайнер, засуджену в РФ за звинуваченням у контрабанді наркотиків (а саме електронних цигарок з гашишною олією (концентрований продукт із конопель), обіг якого заборонено в Росії, але дозволено в США), обміняли на росіянина Віктора Бута, засудженого в США 25 років в’язниці за звинуваченням у незаконному постачанні зброї. Ще одного американця — Пола Уїлана, засудженого в РФ за звинуваченням у «шпигунстві» — до процедури обміну не включили – Москва назвала Вашингтону єдиного в’язня, а саме Вадіма Красікова. Красіков — колишній співробітник ФСБ, якого минулого року суд у Німеччині засудив до довічного ув’язнення за звинуваченням у вбивстві чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в Берліні. У приватних розмовах деякі американські дипломати говорили, що позиція Москви щодо Красікова — це навмисна тактика Путіна щодо уповільнення переговорного процесу, який, як вважали джерела NYT, не хотів дозволити президенту США Джо Байдену здобути політичну перемогу перед проміжними виборами, які відбулися у листопаді. Складається враження, що Росія навмисно фабрикує справи та засуджує іноземців, щоб потім обмінювати їх на справжніх російських злочинців.

Телеканал Російської православної церкви (Державна тоталітарна секта в СРСР та Росії, створена особисто диктатором І.Сталіним у 1943 у складі Міністерства держбезпеки СРСР) показав фільм, що виправдовує знищення міст та народів. У фільмі православний священик та ведучий на тлі кадрів розбомблених будинків в Україні розмірковують про те, що міста та народи нищать, якщо вони не вірять у Бога. Російський пропагандист Боріс Корчєвніков і настоятель російської церкви розмовляють у Волновасі – окупованому російськими військами місті Донецької області, яке було майже повністю знищено Росією навесні 2022 року під час вторгнення Росії в Україну. На початку фільму Корчєвніков стверджує, що причини всіх воєн – це «нечестиве життя у мирний час, коли людина повстає на Бога» і згадує, що у Старому завіті Бог велить єврейському народу вирізати сім народів, які населяли землю обітовану. На тлі кадрів з руїнами стародавніх міст, які змінюються хронікою обгорілих будинків в Україні, Фомін розмірковує про те, що ці цілі народи йдуть у небуття, в забуття, і на їхнє місце приходять інші народи – Господь може застосовувати і заходи, коли він видаляє з історичної арени цілі народи». Ведучий та священик ніде прямо не згадують народ України. Проте кадри з українськими містами, прапорами та воїнами з полку «Азов» на фоні говорять самі за себе.

 

 

Оточення російського президента готує собі «запасний аеродром» на випадок поразки у війні та зміни режиму в Росії. Для цього вищі чиновники та держменеджери купують нерухомість та ВНЖ у Венесуелі. А чиновники з апарату президента та уряду рангом нижче оформлюють ВНЖ у Парагваї, Еквадорі та Аргентині. Спершу проект запасного аеродрому для Путіна та його оточення опрацьовував російський бізнесмен Юрій Ковальчук та обговорювався Китай. Але тепер «Ковчегом» займається команда Ігоря Сєчіна (мегакорупціонер і колишній президент «Роснефти»), який має давні зв’язки з Венесуелою. «Зважаючи на те, що відповідальний за це функціонер Роснафти влітку звільнився і вже перемістився до Латинської Америки, можливо, цей проект перейшов у стадію реалізації», — каже Галлямов. У Парагваї, Еквадорі та Аргентині нещодавно полегшили вимоги для отримання ВНЖ та прискорили процес. У деяких випадках достатньо навіть не купівлі нерухомості, а депозиту в місцевому банку на $5 000. Подавати документи потрібно особисто, але отримати їх можна і поштою, тобто залишаючись у Росії. Громадянство цих країн дає можливість подорожувати без віз та у шенгенській зоні.


Матеріали підготувала Ліза Туманова Українська Жіноча Варта для «Вільного Ідель-Уралу».

Матеріали переклала Радміла Корж


 

Інформація підготовлена в рамках проєкту “Інформаційна діяльність з протидії дезінформації на територіях, підконтрольних Україні” За підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard

 


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]

DONATE ⇒https://www.uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://t.me/UWguardNewsEN
https://t.me/zhinkavarta
https://t.me/uaguard
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard