Психолог. Психотерапевт. Психіатр. У чому різниця?

Нерозуміння принципів роботи та користі психолога, психотерапевта та психіатра – величезна соціальна проблема сьогодення. Чим схожі та які відмінності у роботі цих фахівців і буде йти мова далі. Почнемо з того, що об’єднує ці професії. Кожен із них працює з людьми, які мають якісь проблеми психічного здоров’я, хочуть попередити ці проблеми або хочуть краще зрозуміти собі. Щодо відмінностей, то відмінності полягають в освіті та методах роботи цих фахівців. Давайте далі розглянемо кожного з цих спеціалістів детальніше.

Психолог – фахівець із гуманітарною освітою, а саме, з вищою психологічною. Є велика кількість напрямків у яких працюють психологи, наприклад, загальна, соціальна, педагогічна, клінічна психологія тощо. Відмінною рисою психолога є те, що він не має медичної освіти та працює зі здоровими людьми. До психолога звертаються для того, щоб краще зрозуміти себе або щоб отримати якісь нові навички, наприклад навчитись контролювати свої емоції тощо. До психолога можна прийти, якщо Ви відчуваєте незадоволеність життям, переживаєте тимчасові труднощі або кризу, наприклад, розлучення. Психолог надає психологічну допомогу з застосуванням доказових методів, які не передбачають призначення ліків. Він допоможе знайти джерело проблеми, розібратися з першопричиною, але психолог ніколи не скаже, як Вам краще вчинити в тій або іншій ситуації. Завдяки своїм методам роботи, він дасть вам ті ниточки, які допоможуть Вам самім розв’язати Ваш «клубок внутрішніх негараздів».

 

Психотерапевт – фахівець із вищою психологічною або медичною освітою, який має додаткову освіту в галузі психотерапії. До цього фахівця слід звертатись, якщо пережили важку травмуючу подію, якесь сильне потрясіння. Серед напрямків роботи психотерапевта можна виділити ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), панічні розлади, депресію, розлади харчової поведінки (нервова булімія, анорексія) тощо. Однак цей спеціаліст не займається лікуванням важких психічних захворювань, наприклад, шизофренії, хоча може діагностувати такий розлад і спрямувати людину до психіатра. Зазначимо, як правило, психотерапія не передбачає виписування ліків, але якщо психотерапевт має вищу медичну освіту він може призначити й медикаментозне лікування.

 

Психіатр – лікар з вищою медичною освітою, який має сертифікат за спеціальністю “психіатрія”. Цей спеціаліст має право лікувати як тяжкі психічні розлади, наприклад шизофренію, так і тимчасові стани, наприклад, депресію. Психіатр може виписувати лікарські препарати, проводити офіційні огляди та давати висновки про стан психічного здоров’я пацієнта та його дієздатність. Зазначимо, психіатр не застосовую психотерапевтичні методи, як це робить психотерапевт. До цього фахівця слід звертатись у разі появи суїцидальних думок, галюцинацій, різких неконтрольованих коливань настрою тощо.

 

Якщо у вас є питання до свого психічного здоров’я, але Ви не знаєте до кого з цих фахівців звернутись – почніть з сімейного лікаря або зверніться на безкоштовну гарячу лінію психологічної підтримки й Вам допоможуть обрати напрям допомоги, який потрібен саме Вам.

 

Бережіть фізичне та психічне здоров’я!


Автор Yana_Hushchyna

Підготовлено спеціально для Української  Жіночої Варти


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail:    [email protected]

DONATE ⇒https://uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta

https://t.me/UWguardNewsEN

https://t.me/zhinkavarta

https://t.me/uaguard

https://instagram.com/ukrainianwomens_guard