Volodymyr Zelenskyy

Prejav prezidenta Ukrajiny V. Zelenského o požiari pri prepadnutí jadrovej elektrárne v Energodare ruskými jednotkami

Európa sa musí prebudiť. V súčasnosti horí najväčšia jadrová elektráreň v Európe. Ruské tanky strieľajú na jadrové bloky. Ide o tanky vybavené termovíznymi kamerami, takže presne vedia, na čo strieľajú. Pripravili sa na to. Obraciam sa na všetkých Ukrajincov, na všetkých Európanov a na všetkých, ktorí poznajú slovo Černobyľ, ktorí vedia, koľko obetí si výbuch v jadrovej elektrárni vyžiadal.
Bola to globálna katastrofa, s ktorou bojovali státisíce ľudí. Museli sme evakuovať desaťtisíce a Rusko to chce urobiť znova a robí to znova, ale 6-krát viac. Európania, zobuďte sa, prosím. Povedzte svojim politikom, že ruskí vojaci ostreľujú jadrové elektrárne na Ukrajine, jadrovú elektráreň Záporižža a mesto Energodar.
Táto elektráreň pozostáva zo 6 energetických blokov. Šesť. V Černobyle vybuchol iba jeden. Oslovili sme lídrov a partnerov z celého sveta. Už som hovoril s Charlesom Michaelom, Olafom Scholzom, Andrzejom Dudom a prezidentom Bidenom. Kontaktovali sme Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu Grossiho a premiéra Spojeného kráľovstva Johnsona. Varujeme, že žiadna krajina nikdy nestrieľala na jadrové bloky okrem Ruska. Prvýkrát v histórii, v histórii ľudstva, sa teroristická krajina uchýlila k jadrovému teroru. Ruská propaganda v minulosti varovala pred pokrytím sveta atómovým popolom. Teraz to nie je len varovanie – je to vážne. Aké následky bude mať tento požiar, s istotou nevieme, nevieme, kedy k výbuchu dôjde, alebo ak Boh dá, sa tak nestane.
Nikto to nevie ani nemôže presne vypočítať, ale naši ľudia sa nažia strážiť jadrovú elektráreň. Snažíme sa zabrániť hociktorej provokácii. Presvedčili sme sa, aby sa tam nikto nedostal ani nemal pristup. Zabezpečili sme, aby tam nikto nemohol založiť bomby. Nemohol založiť bomby a držať svet ako rukojemníka jadrovej katastrofy. Teraz musíme zastaviť ruských vojakov. Okamžite zavolajte politikom. Ukrajina má 15 jadrových blokov, ak dôjde k výbuchu, je to pre všetkých koniec. Koniec Európy. Toto je evakuácia CELEJ Európy.
Len okamžitá akcia môže zastaviť ruské jednotky. Nenechajte Európu zomrieť pri jadrovej katastrofe