Представниці громадських організацій України на форумі «Пекін 30+»: Вплив війни на права жінок

Українські активістки разом із представницями ще 56 країн світу взяли участь у Форумі громадянського суспільства «Пекін 30+». Цей захід став важливою платформою для обговорення прогресу у виконанні Пекінської платформи дій — міжнародного документа, який Україна підписала у 1995 році на Четвертій Всесвітній конференції зі становища жінок у Пекіні.

фото ООН

Пекінська платформа дій охоплює 12 ключових сфер, зокрема війни, насильство, охорону здоров’я, бідність, освіту, професійну підготовку та права жінок і дівчат. Представниці українських громадських організацій заздалегідь адвокатували включення впливу війни РФ проти України на права жінок та загальну безпеку в регіоні. Вони підкреслили, що політично нейтральна термінологія на кшталт «конфлікт» і «геополітична напруга в регіоні», яка звучить у підсумкових документах, не відображає сутності подій і шкодить аналізу порушення прав жінок та засудженню дій країни-агресора.

фото з архіву Української делегації

Українську делегацію підтримували та представляли:

 

Марина Руденко — громадська активістка;

Уляна Сурмай — керівниця ГО «Офіс підтримки родин військових», Львівська мережа 1325;

Тетяна Мороз — координаторка з комунікацій ГО «Українська Жіноча Варта», Мережа 1325 Києва;

Юлія Гудима — волонтерка ГО «Офіс підтримки родин військових»;

Елла Ламах — голова ГО «Центр розвитку демократії», заступниця голови Національної Ради жінок;

Лариса Кобелянська — голова громадської ради МФО Рівні Можливості;

Мілана Марданенко — волонтерка Центру демократичного розвитку;

Ніна Чала — Жіноча Професійна Ліга;

Марія Тузик — представниця БФ “Посмішка UA” та БФ “Навколо»;

Олександра Гармаш — представниця від України в steering committee of the NGO Forum.

фото ООН
фото ООН

Під час Форуму, що проходив у форматі воркшопів з кожного з 12 проблемних питань, українські делегатки наводили приклади впливу війни на права жінок в Україні та використовували мову, релевантну до сьогоднішніх реалій. Ось кілька ключових тез:

 

  1. Війну потрібно називати війною, а не «збройним конфліктом». Конфлікт означає суперечку, ініційовану обома сторонами, тоді як війна — це наслідок нападу агресора.
  2. Українці прагнуть миру більше за всіх, і саме тому вони продовжують боротися. Мир для України означає захист своїх людей та майбутнього.
  3. Україна бореться не лише за свої землі, але й за цінності, які закріплені у Пекінській декларації — свободу, рівність, розвиток. Підтримка України — це підтримка цих цінностей.
  1. Українським жінкам потрібна підтримка міжнародної спільноти у вигляді соціальних проєктів і програм. Багато жінок воюють, волонтерять і виконують подвійну роль, піклуючись про сім’ї, де чоловіки на фронті.
  2. Війна в Україні шкодить не лише українцям, а й довкіллю. Підтримка України допомагає запобігти екологічній катастрофі на кшталт Чорнобиля.

 

Також усі охочі мали можливість переглянути виставку воєнних історій українських жінок. Нариси та ілюстрації взяті зі збірки короткої прози «Мої жінки» письменниці Юлії Ілюхи. Кожне зображення та текст репрезентує момент досвіду зустрічі з війною, її проживання та рефлексії. Більше 10 українських мисткинь працювали над візуальним відображенням екстремальних емоцій: болю, відчаю, втрати, усвідомлення та зрештою надії. 

фото з архіву Української делегації
фото з архіву Української делегації

«Мої жінки говорять буденно і страшно. Мої жінки діляться болем і відчаєм. Мої жінки вірять і чекають. Мої жінки тримаються, хоч і не вигрібають. Мої жінки знають про ціну кожного дня. Мої жінки хочуть, щоб їх вислухав і почув увесь
світ. Мої жінки попри все намагаються жити далі.
Мої жінки…
Тепер вони й ваші.»

Пише у передмові до своєї книги Юлія Ілюха. 

фото з архіву Української делегації

Форум «Пекін 30+» підкреслив, що жінки України відіграють критичну роль у захисті своєї країни, прав людини та міжнародних цінностей, і їм потрібна міжнародна підтримка для подолання наслідків війни.


Форум «Пекін 30+» ще раз підкреслив важливість інтеграції прав жінок у всі аспекти суспільного життя, особливо в контексті війни. Українські делегатки продемонстрували на світовій арені, що боротьба за гендерну рівність та права жінок не може бути відокремлена від глобальних викликів, зокрема війни та безпеки. Підтримка України — це підтримка міжнародних цінностей свободи, рівності та прав людини. Продовження міжнародної допомоги та фінансування проєктів для українських жінок є стратегічно важливим не лише для відновлення країни, але й для захисту глобальної стабільності.


 

Участь представниць українських громадських організацій у Форумі було підтримано Українським жіночим фондом та ООН Жінки Україна.

 

 


Ukrainian Women’s Guard

SUPPORT US

Donate to Ukrainian Women’s Guard PayPal mail: [email protected]

DONATE ⇒https://www.uavarta.org/zrobiti-vnesok/

Subscribe to our channels and pages:

https://www.facebook.com/UkrZhinochaVarta
https://t.me/UWguardNewsEN
https://t.me/zhinkavarta
https://t.me/uaguard
https://instagram.com/ukrainianwomens_guard