Олена Мосійчук: «Мій син ще не усвідомлює всієї трагедії, що відбувається, але знає, що його мама – військова, рятує людей»


Олена Мосійчук, позивний «Мальок», військовий парамедик і мама шестирічного Данила розповідає про свою службу в полку «Азов», військовий побут і реабілітацію, а також про те, як змінюються погляди на виховання дітей після війни
Моя війна почалася з …

… з Майдану. Я сама з Дніпра, ми чотири дні намагалися звільнити захоплену обладміністрацію, у нас вийшло, і з цього все почалося. Коли почалися важкі зіткнення в Києві, ми збирали допомогу хлопцям, возили медикаменти. Все це ми вивозили в Київ манівцями, бо «беркут» захопив все дороги, зупиняв машини і забирав. Пару раз у нас все відбирали, захопили машину, але ми її потім відбили. Після цього почалася війна, я пару місяців їздила на передову як волонтер, а потім нахабно залишилася в своєму майбутньому підрозділі, сказавши: «Я від вас не поїду, залишуся у вас, і все!».
Це було влітку 2014 року. Я їздила по всій лінії фронту, а мій друг, який став мені братом ще з дитинства, був в батальйоні «Азов». Я поїхала до них, потрапила на першого пораненого, він потім помер, тому що його рани були несумісні з життям. Там я побачила, що рук не вистачає, а я можу допомогти як медик і залишитися у них. Андрій Білецький на той момент жінок в полк не приймав, але я зламала цю систему, вмовила його своєю наполегливістю. Моя мама дуже переживала і весь час мене відмовляла. У перші півроку мама не знала, що я на війні, думала, що я тільки волонтер. Про мій статус вона дізналася зі ЗМІ, і мені довелося розповісти їй правду. Потім вона зустріла хлопців, поранених, яких я рятувала, і вони пояснили, що у них теж є діти, як і у мене. Рятуючи їм життя, я рятувала і їх сім’ї. І мама змирилася, просила тільки дзвонити їй, хоча б раз в пару днів, виходити на зв’язок. Вона приїжджала до нас на базу в гості
Я вирішила піти на фронт, тому що …
На той момент не було кому працювати, хлопці воювали, а ми повинні були їх рятувати. Медик – ключова сполучна ланка в кожному підрозділі. Це єдина людина, яка вміє підтримати бійців і дати їм можливість не відволікатися на сторонні речі. Це мій обов’язок, якщо я щось вмію, то повинна це робити. Це все одно, що йти по вулиці, побачити людину, у якого напад інфаркту, і допомогти йому, якщо ти це вмієш. На той момент у мене в пріоритеті було життя хлопців, я відклала на дальню поличку мою сім’ю і пішла на фронт. Мені і зараз хочеться туди повернутися, просто з-за поранень поки не виходить, ну і зараз там досить людей.
Майже рік, до початку 2015 го я не була оформлена, «висіла в повітрі», потім нас тимчасово оформили в МВС, а згодом – в Національну гвардію, і ми підписали контракт. Коли він у мене закінчився в середині 2016 року, я офіційно звільнилася, тому що на той момент було достатньо людей, які виконували ті ж функції, що і я. За два роки на фронті я не мала можливості лікувати контузії, поправити моральний стан, тому пішла на лікування. Періодично я їжджу на фронт, але не зі своїм підрозділом, а з групою ASAP Тайри (Юлія Паєвська, позивний «Тайра», парамедик.) І з ними працюю на передовій. Так мені спокійніше зараз. Останній раз я була взимку на Світлодарській дузі. Нещодавно Тайра запрошувала мене в Широкино, але зараз я лікуюся, тому не можу
Я здобула освіту військового парамедика в Естонії, в Талліннському військовому інституті. Українська освіта у мене – хімік-лаборант, але за цією спеціальністю я не працювала. А ось медицина мене захоплювала з дитинства. На фронті я була медиком і водієм. У мене був особистий автомобіль, і я сама вивозила поранених. Коли був занадто великий потік, і я сама не справлялася, то мені виділяли водія. Перебуваючи на базі, виконувала ті ж функції, що і інші бійці – прибирала, збирала БК , Перевантажувала міни. Бувало, що й міномети тягали, все було. У мене не було такого ставлення, що раз я дівчинка, то не буду чогось робити. Я вважаю, що якщо я пішла в армію, то я така ж, як і всі. Іноді було дуже важко, наприклад, перевантажувати міни по 25-30 кг, але я не повинна подавати виду, що я слабше. І я справлялася. Як ти себе поставиш, так до тебе і будуть ставитися. Мені пощастило, у мене був відмінний командир Палій, який став мені батьком в результаті, хлопці, які взяли мене як побратима. Вони називали мене «братанчіком», і не Лена, а Льоня.
Страшно було …

Завжди. Якщо людина говорить, що йому не страшно, він або брехун, або смертник. Тому що страх – це робота інстинкту самозбереження. Це нормально, коли людина боїться в екстремальній ситуації. Страх дозволяє швидко концентруватися, розуміти, куди бігти і що робити.
Страшно, коли ти їдеш не зі звичними «старожилами», а з новенькими, і коли починають стріляти, вони панікують, і ти повинен ловити їх в полі.
Страшно, коли стріляє артилерія. Коли ти сидиш в полі і не обкопаний, прилетіти може звідусіль.
Страшно їхати на лінію вогню і розуміти, що з цього виїзду може бути двохсотий або кілька трьохсотих.
Страшно, коли ти рятуєш людину і розумієш, що його рани не сумісні з життям. Ти все одно настроюєш себе на його порятунок, а він вмирає у тебе на руках. Ось це найстрашніше – людина робить останній вдих у тебе на руках. Ти розумієш, що тобі доведеться дзвонити його рідним і говорити про це.
Всі, з ким я була там, стали мені настільки близькими людьми, напевно, ближче, ніж рідна сім’я. Втрати, їх фізичні каліцтва були для мене навіть болючіше, ніж для них самих. Їх підтримували сім’ї, а я переживала все це всередині. Складно кожен раз бачити їх, посміхатися і говорити: «Ось бачиш, я говорила, що все буде окей». І розуміти, що у нього немає руки, ноги або ще якісь травми
Мені зараз і по Києву іноді страшно ходити, тому що будь-який вибух, феєрверк – і здається, що десь стріляють. Це почуття залишається, напевно, на все життя. Коли я вчилася в Естонії, у мене на той момент вже був бойовий досвід. До нас приїжджали викладачі, які служили в Іраку, і розповідали, що таке ПТСР, я не розуміла, що це таке. На війні немає часу на те, щоб проаналізувати свій стан, а коли я вже приїхала додому, то зрозуміла, що не все було так класно, як мені здавалося на фронті. Мозок просто блокує інстинкти, а зараз я розумію, що в деяких ситуаціях вже не поїхала б
. Якщо говорити про «армійській сексизм», то в моєму підрозділі було …

Рівноправ’я. У нас полк великий, розділений на кілька підрозділів. У моєму підрозділі командир зробив так, що ми всі були друзями. Ніхто не дозволяв собі зайвого в мою адресу. Але коли мене, єдину дівчинку, нагороджували медаллю, то бували репліки про те, чому ж мене нагороджують, а кого-то з сусіднього підрозділу – ні. Заздрість є скрізь. Але це більше особистісні конфлікти, а не система.
З побутом на війні мені …
Пощастило. Нашому підрозділу виділили котеджний будинок, і у мене була окрема кімната-медпункт. Я там працювала і жила, зі мною завжди були дві собаки, а хлопці жили в загальній . На бойових у мене завжди був окремий спальник, хлопці мене охороняли і навіть будували мені окремий туалет. Мене оберігали, як молодшу сестру. В інших підрозділах дівчаткам було гірше, люди різні, і ставляться по-різному.
З 2014 року і по кінець 2015-го ми забезпечували себе самі, волонтери нам привозили все – від «натівських» аптечок і до форми і берці, зброя була у всіх особиста, іноді один автомат на 15 осіб. Коли ми перейшли в Національну гвардію, то почали отримувати забезпечення – наприклад, мені виділили берці 43 розміру. Нам привозили тушонку з коров’ячими зубами і хліб з опаришами. Аптечки нам видавали ще радянського зразка з простроченими медикаментами. Бронежилети, які вночі світилися. Форма, яка згорає навіть не за 40, а за 27 секунд. Іноді нам виділяли БК і зброю, БК часто старе, списане, і військові не були впевнені, що воно стане стріляти. Ось так ми і воювали.
Про забезпечення прокладками говорити взагалі не доводиться. Їх не було. Тільки волонтери цим займалися. Якось раз ми були на бойових, в поле, де ніяких аптек немає, і мені довелося написати в Facebook прохання надіслати запас прокладок хоча б на два місяці. Мені їх надіслали на три роки вперед! Ми їх потім по-різному використовували – і замість устілок, коли було холодно, і рани перев’язували, щоб економити матеріали.
У нас в країні прописані програми реабілітації, на них виділяють гроші, але …

Їх не виконують. Ці програми прописують на неіснуючі фірми, і вони не працюють. Це небезпечно, у нас багато суїцидів у ветеранів. А про це теж мовчать. Але не будемо говорити про державу
З чого починається реабілітація? Військовий повертається додому. Він рік, нехай навіть півроку, жив у важких умовах, бачив смерть друзів, у нього кров на руках, він, припустимо, залишився інвалідом. Він приходить додому, там його чекає дружина, свекруха і діти. Військовому, особливо тому, хто служив добровольцем, дуже складно знайти офіційну роботу. Перші півроку стабільно він залишається без роботи. Дружина починає йому говорити, що він не чоловік, на що він витратив ці роки? У цей момент людина згадує, як у нього хлопці вмирали на руках, а йому кажуть, що він займався дурницями
В результаті дружина забирає дітей і йде, він залишається один, без підтримки. Він приходить до місцевої влади і просить про допомогу, йому ж виплата покладена, а йому відповідають, що у них чергу, і він зможе отримати ці гроші рочки через два. Людина починає оббивати пороги, метатися і розуміє, що на війні він був ні за що, і його кинули.
Зараз з реабілітацією допомагають в основному волонтери. Я сама собі допомагала, намагалася знайти способи, як відволікатися від цих думок і спогадів. Почала займатися допомогою, пішла до друзів в благодійний фонд «Здорове дитинство без кордонів», який протягом 14 років допомагає діткам. На фронті я допомагала «дядькам», а тут прийшла пора допомагати дітям загиблих, тим, хто дійсно потребує цього
У мене два години максимум на сон, повністю забитий графік, я забрала дитину до себе від мами, і немає часу думати про те, що було. У багатьох немає такої можливості.
Я лежала в військовому госпіталі в Циблях, але про нього мовчать. Якщо у тебе є УБД , то там лікарі зустрічають з розкритими обіймами, проводять фізичну і психологічну реабілітацію, там ліс, озера, і три місяці ти просто відпочиваєш. У мене жодного разу не попросили грошей за ліки. Вони не знали, хто я, не знали, що я народний герой
Мені, навпаки, пропонували продовжити лікування. І цю лікарню забезпечують волонтери, меценати. Я теж не знала про цей госпіталь. У травні я поїхала до сина на день народження, мені стало погано, і мене відправили туди. Тепер я хлопцям про це місце розповідаю.
ПТСР у жінок і чоловіків проявляється …

По різному. За моїми спостереженнями, особистої статистикою, чоловіки швидше зриваються. Я бачила дуже багато випадків, коли хлопці на бойовій дійсно зривалися – вони плакали, тікали, просилися додому, шукали будь-який спосіб виїхати. У жінок психіка сильніше. Жінки більш стійкі, особливо якщо у них є діти, так як жінка вже пройшла цей важкий етап пологів.
Ні в однієї дівчинки, з якою я стикалася на війні, я не бачила істерики в складній ситуації. Чи не бачила жодної дівчинки, яка б відмовилася виконувати накази, які не відповідають її посаді. Хтось, навпаки, рвалися туди, куди інші відмовлялися. Коли у ветеранів, які закінчили службу і повернулися додому, питали, чи повернуться вони на фронт, 80% чоловіків сказали «ні», а 99% жінок говорять «так, я повернуся
Мій син знає, що його мама …

Військова, рятує людей. Моєму синові Данилу зараз шість років, йому було три роки, коли я йшла на війну. Весь цей час моя мама розповідала йому, де я і що роблю. Як дитина він ще не усвідомлює всієї трагедії, що відбувається, але він пишається мамою і хоче бути військовим. Ми зараз намагаємося вступити до військового ліцею, тому що він хоче, прагне там вчитися, він дуже розумний. По тестах він отримав високі оцінки і готовий вчитися, хоч бабусі його і розбалували
Я, як військова людина, хочу порядку і дисципліни. Коли я працюю, має бути тихо, а дитина у мене – ураган, який з ранку і до ночі просто не зупиняється. Навіть моя хаскі, яка звикла до війни, від нього ховається!
Ми звикаємо один до одного. Ми довго не бачилися, і зараз будуємо стосунки як друзі. У мене не було ротацій, і я за три роки приїжджала максимум чотири рази на три дні. Я дуже сумувала, хоч і могла по скайпу зателефонувати додому.
До його трьох років я була мамою-квочкою, надихатися на нього не могла. Після війни у мене інша тактика – даю дитині більше свободи і вибір. Якщо він хоче ходити на плавання, а не на бокс, то ми будемо розвивати це. В освіті – те ж саме: у нього добре виходить англійська та математика, а не малювання, як у мене в дитинстві. І добре, будемо працювати в цьому напрямку. Але при цьому я намагаюся виховувати його з дитинства як чоловіка. Якщо треба насварити, я вилаяв. Рукоприкладства в нашому будинку немає, мене так виховували, і я так виховую, але кут і подушку на піднятих руках, як в армії, ми практикуємо. Після бабусь це складно, але я розумію, що потрібно терпіння і час.
Про війну я розповідаю синові все, як є. Розповідаю, що є дурні і розумні люди, що і дурні смерті були. Я взагалі збираюся написати книгу про війну, про своїх побратимів. Адже наші діти будуть рости разом і розповідати один одному історії про своїх батьків. З огляду на всі спроби переписувати історію, я б ввела в школах і дитячих садках зустрічі з військовими, щоб діти знали правду.
Я мрію про…
Все життя мріяла стати військової. Поки була на фронті, думала, що для цього є передумови, але у нас змінилося командування, і у мене не вийшло, тому що я жінка. Хоча мій диплом і досвід дозволяють, мені не дали цього зробити. Навряд чи я буду будувати військову кар’єру в нашій країні. Можливо, років через п’ять поїду за кордон і буду займатися цим там.
На даний момент я намагаюся ділитися своїми знаннями з громадянським суспільством – робити вишколи, курси, лекції. Хочу навчати дітей, адже навіть при звичайній автокатастрофі потрібно розуміти, як реагувати. Хочу викладати в дитячих будинках, безкоштовно, адже про тих діток взагалі забувають. І, можливо, нове покоління побудує нову армію за нашим прикладом.
Розмовляла Галина КОВАЛЬЧУК.
Фото: Таня ДОВГАНЬ

Джерело: womo.ua