Неперевершена українська льотчиця Лідія Литвяк

Серед тріску, перешкод і хрипких, басовитими чоловічих команд в напруженому фронтовому ефірі прозвучав дзвінкий дівочий голос: «Атакую. Прикрий!». Після цього «Як», з намальованою на фюзеляжі білою лілією стрімко кинувся в атаку і швидко наздогнав ворога. Прогриміла гарматна черга, фашистський бомбардувальник задимів і провалився до землі. Через кілька хвилин в небі над фронтовим аеродромом здалася четвірка винищувачів. Ведучий хитнув крилом, різко відвернув вліво, слідом за ним, з незначними проміжками, другий, третій і четвертий, з білою лілією.
lida-litvyk
Після посадки з крила літака, що приземлився останнім, зістрибнув на землю невисокого зросту стрункий льотчик, зняв шлемофон. Вітром розпатланим красиві світле волосся. Дівчина— механік машини— запитала: «Ну як, Лідо?» Під цим питанням малося на увазі все: і як працювала техніка, і чи все благополучно на лінії фронту, і, найголовніше, чи був повітряний бій. «Нормально, Інна, — відповіла льотчиця,— був бій. Підбила ще одного ». Вона стояла на площині літака і посміхалася. Не вірилося, що ця маленька, тендітна красива дівчина— безстрашний повітряний боєць, грізний для ворога льотчик-винищувач.
Лідія Литвяк увійшла в історію як найбільш результативна жінка-винищувач Другої світової війни. При цьому, як згадували товариші по службі, вона була зразком справжньої жіночності. Це була невисока, худенька білява дівчина з тонкими рисами обличчя. Здавалося, що вона створена для піднесеної мирного життя і затишку. Але в роки війни для неї головним стала боротьба з фашистськими загарбниками. Цій справі вона віддавала всі свої сили, і за це вона віддала своє життя.
Народилася Ліда 18 серпня 1921 у столиці нашої Батьківщини. Коли їй виповнилося 14 років, вона пішла в аероклуб. І у віці 15 років виконала свій перший самостійний політ. Пізніше були курси геологів, участь в експедиції на Крайній Півночі. Але найбільше її манило небо.
Після завершення навчання в Херсонській школі пілотів, Ліда працювала в Калінінському аероклубі, де значилася одним з найкращих інструкторів. До 22 червня 1941 Литвяк встигла підготувати 45 курсантів. І це теж був її внесок у майбутню Перемогу.
Після оголошення про початок війни, Ліда не залишала спроб потрапити на фронт. Вона дізналася про формування відомої льотчиці Мариною Раскової жіночих авіаполків. Щоб потрапити в такий авіаполк, їй довелося схитрувати і додати 100 годин до свого справжнього нальоту.
Йшла осінь 1942 року. У складі жіночої вісімки льотчиків-винищувачів Лідія Литвяк прибула в один з полків, що прикривали підступи до Сталінграда. Над переднім краєм позицій наших військ безперервно кружляли німецькі бомбардувальники. У небі не припинялися запеклі сутички. Полк ніс великі втрати, і льотчиці відразу включилися в бойову роботу. У цей період борт Яка відважної льотчиці прикрасив малюнок білої лілії. Через деякий час її ім’я для багатьох стало символом безстрашності, а однополчани дали їй символічне ім’я — «Біла лілія Сталінграда».
yak-3-liliya
Горить Сталінград. Полку поставлено завдання— прикрити місто. У ньому— бойові порядки наших військ. Ось з’явилася ланка фашистських бомбардувальників. Разом з ведучим Ліда йде на ворога. Страшна для льотчика лобова атака. Винищувачі зближуються з швидкістю блискавки. Не встигнеш відвернути — неминуче згубне зіткнення. А якщо відвернеш, то отримаєш чергу з усіх стволів супротивника. Результат атаки вирішують витримка, майстерність, миттєва реакція. Фашистські льотчики не витримали, метнулися в сторони і вниз. Це і потрібно було нашим льотчикам. Одного атакував ведучий, за другим кинулася Ліда. Наздогнала, вдарила усією силою зброї, збила.
Це була її перша особиста перемога. Скільки Ліда мріяла про неї! Душа переповнюється радістю і гордістю. На честь перемоги їй захотілося кинути машину в піке, потім вгору, крутнути її на вертикалі. Нехай бачать її торжество. Але поруч йшов бій. У командира ескадрильї Раїси Бєляєвої скінчився боєзапас. Ще лічені миті — і буде вже пізно. Литвяк поспішає на допомогу, відкриває вогонь. Німець кинувся в сторону, однак це не допомогло, Ліда наздогнала його, зав’язався бій. Бачачи, що радянський льотчик не поступається йому в майстерності, ворог бився відчайдушно, але на якусь мить його машина потрапила в приціл Яка. Литвяк натиснула гашетку. «Мессер» загорівся, ковзнув на крило. Блиснув купол білого парашута.
Німецький ас, капітан з повітряної ескадри Ріхтгофен, сидів у штабі частини. Він звернувся з проханням показати йому радянського льотчика, який збив його літак. Легкої стрімкою ходою до приміщення увійшла Ліда. У комбінезоні і в шлемофоні з льотними очками. Підкинувши руку до скроні, доповіла: «Молодший лейтенант Литвяк прибула». Подивилася у бік полоненого, на хрести, що поблискують чорною емаллю. Так ось він, якою її ворог! Гітлерівець дивився на неї з цікавістю. Цікавість змінилося подивом, і раптом він почервонів. Очевидно, росіяни вирішили над ним посміятися. Як? Ця дівчинка? Не може такого бути! Той льотчик вів бій майстерно. Справжній був ас. Але ніхто не сміявся. Присутні мовчки дивилися на переможця і переможеного. Німецький ас попросив доказів. Ліда розповіла подробиці бою, які могли бути відомі тільки їм двом.
Проходять тижні, місяці. Ліда Литвяк— справжній повітряний боєць. Їй доручаються складні бойові завдання, вона виконує їх з честю. У пам’яті бойових друзів і подруг зберігся майстерно проведений бій четвірки наших «Яків» з 29 гітлерівськими літаками.
Ланка винищувачів прикривало наземні частини. Ведучий, командир полку Баранов, першим побачив групу у складі дванадцяти бомбардувальників, подав сигнал до атаки. Послідував зухвалий і стрімкий удар. Дві фашистські машини, побиті влучним вогнем ведучого і його веденого— Лідії Литвяк, звалилися, решта, кидаючи бомби, розсипалися. Через кілька хвилин підійшла ще одна група супротивника— сімнадцять бомбардувальників і винищувачів «Фокке-Вульф». Наша ланка атакувало німців з ходу, зламало бойові порядки, порушило вогневе взаємодію.
Від влучних ударів Камінського та Саломатина загорілися два «юнкерса». Литвяк і Баранов майстерно розправилися з «Фокке-Вульфом». Безладно відстрілюючись, ворог покидає поле бою. Його переслідують: пальне закінчується. Четвірка відважних льотчиків повернулася на базу, не маючи жодної пробоїни.
litvyks-friend
22 березня 1943. Над командним пунктом злетіла ракета. Заревли мотори, в повітря пішли винищувачі. Пробивши хмари, Литвяк виявила групу фашистів. Тринадцять Ju-87, що прикриваються винищувачами. Вони йшли на Ростов. Льотчиця атакувала крайнього. Ворог заметушився, ухиляючись від вогненних трас, відколовся від групи. Ліда переслідує його. На неї накидається пара Ме-109. Кулеметна траса майнула біля самої площині. Ліда відвернула убік і знову енергійним маневром заходить в хвіст бомбардувальника. Ось він у прицілі. Але в цю ж мить ворожий винищувач дає чергу по Яку. Нестерпний біль перехопила подих, але Ліда не вийшла з атаки, майже втрачаючи свідомість, натиснула гашетку. Ворожий літак загорівся, пішов на крило, провалився в темну хмарність. Розворот на свій аеродром. Аби вистачило сил. Головне — не втратити свідомість. В очах пелена, жовті, червоні кола. По тілу розливається слабкість. Вдобавок двигун починає працювати з перебоями, тягне ледь-ледь. Але ось показався рідний аеродром. Останнє зусилля. Двигун заглох над самим кордоном льотного поля, винищувач вдарився об землю і, погасивши швидкість, зупинився. Вилізти з кабіни Литвяк не змогла.
З московського госпіталю Лідя повернулася раніше, ніж остаточно видужала, і відразу включилася в роботу. Зростає бойовий досвід відважної льотчиці. Лідія Володимирівна Литвяк — вже командир ланки. Нагороджена орденами Червоної Зірки і Червоного Прапора.
8 липня 1943, переслідуючи підбитий нею «Юнкерс», який намагався піти в хмари, Ліда раптово зустрілася з ворожим Ме-109. Підбивши міткою чергою «Юнкерс», вона вступила в бій з новим ворогом. Після нетривалої відчайдушною сутички Ліля зайшла в хвіст літака противника і розстріляла його. За рахунком знищених особисто і в групі з товаришами він був дванадцятим. З цього бою Ліля повернулася пораненою в плече й ногу.
Лікар полку вимагає звільнити Ліду від польотів, але вона рветься в небо і знову йде на виконання завдання.
Першого серпня 1943 Лідія Литвяк не повернулася з бойового завдання, загинула в запеклому нерівному бою.
litvyak_v_boyu
Вона прожила дуже коротке життя— лише 22 роки. На бойовому рахунку відважної дівчини було 15 знищених ворогів: 14 літаків і один аеростат-корректировщик. 6 травня 1990 Литвяк Лідія Володимирівна указом президента СРСР була посмертно удостоєна звання Героя Радянського Союзу, і їй було присвоєно чергове військове звання — старший лейтенант.
Вже після війни однополчани організували пошук зниклої льотчиці. Лише випадково її вдалося знайти в братській могилі біля села Дмитрівка, Шахтарського району Донецької області. Сьогодні сумно усвідомлювати, що і в місто Красний Луч, де увічнено ім’я Лідії Литвяк, і в село Дмитрівка Шахтарського району Донецької області, де вона була похована, знову прийшла війна.
Джерело: biz-partner.in.ua