Кремль використовує клуби бойових мистецтв для розбудови шпигунських мереж в ЄС


Експерти в галузі безпеки попереджають: російські спецслужби використовують клуби бойових мистецтв, щоб набирати потенційних агентів в Німеччині та інших країнах ЄС.
За їх словами кількість клубів більша, ніж вважалося раніше, і «секретні угрупування» можуть зробити насильницькі провокації напередодні майбутніх виборів в Німеччині.
Хмельницький: “Вони створюють таємні бойові угрупування” (Фото: Сеан Гереті)
Ці попередження приходять на тлі побоювань, щодо загроз життю та здоров’ю ворогів кремля, які живуть в країнах ЄС.
Дмитро Хмельницький, дослідник московських шпигунських мереж, який живе в Берліні каже, що УСІ клуби бойових  мистецтв, які вчать стиль, під назвою «Systema», мають пряме або опосередковане відношення до військової розвідки ГРУ, ФСБ або служби зовнішньої розвідки РФ.
Він каже, що ГРУ використовує їх щоб вербувати агентів на Заході так само, як раніше, коли управління розвідки мало бази в колишній Східній Німеччині за часів Холодної війни.
Розслідування Хмельницького показало, що є мінімум 63 клуба в Німеччині і ще десятки в інших країнах ЄС, на Західних Балканах і в Північній Америці.
Багато з клубів публічно вихваляються, що вони пов’язані з російським спецназом,  та відкрито використовують символіку ГРУ або ФСБ.
«Я сподіваюся, нічого з цього не є секретом для німецької влади», каже Хмельницький.
Дмитро Хмельницький, 63-річний академік, який втік із СССР в тодішню Західну Німеччину у 1987 році будучи притягнутим до судового переслідування за проведення досліджень в галузі КДБ (колишня назва ФСБ).
Він провів своє розслідування діяльності зазначених клубів з використанням відкритих джерел в Інтернеті. Ці дослідження також проводились у співпраці з Віктором Суворовим, колишнім  офіцером ГРУ, який працював у Женеві  під час Холодної війни, перш ніж він втік до Великобританії.
Хмельницький сказав спостерігачам ЄС, що розрахунок кількості осіб, задіяних у шпигунських мережах, «приблизно від трьох до п’яти агентів в середньому на одну групу навчання», а це – 63 клуба в Німеччині. Це означає, що п’ята колона ГРУ  може налічувати до 315 бійців.
Згідно доктрині ГРУ, ці ресурси можуть бути використані для атаки на такі   цілі,  як військові бази або цивільні аеропорти, якщо розпочнеться війна з НАТО.  Але вони також можуть бути використані, щоб створити «загальний терор в тилу ворога» або «атмосферу підозрілості, невпевненості і страху» серед населення ворожої країни в мирний час.
«Вони організовують бойові таємні угрупування», – сказав Хмельницький.
Напередодні виборів у Німеччині у вересні, дослідник заявляє, що російські агенти могли б спробувати почати акції насильства на ґрунті расизму в ході голосування. «Вони можуть бути використані для дестабілізації ситуації, наприклад, при підбурюванні до насильства під час антиурядових демонстрацій, або кидаючи коктейлі молотова в мечеті або міграційний притулок», каже він.
Він каже, що школа Systema є «особливо цікавою, тому що дуже швидко розвивається в Європі». Всього лише за сім років, були відкриті філії цієї школи в Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Сербії, Швейцарії. І саме з цієї школи вийшов  німецький очільник Нічних Вовків, банди російських байкерів, чий лідер дружить з президентом Росії Володимиром Путіним.
За словами Хмельницького школа Systema RMA з’явилася для  введення  шпигунів до німецьких спецслужб.
Він зазначив, що п’ять випускників з цього клубу в Бонні були співробітниками спеціальної поліції Німеччини.
Хмельницький сказав, що він захотів розповісти про це, тому що він відчував себе у небезпеці і  тому що оприлюднення інформації може допомогти захистити його.
«До сих пір у мене не було будь-яких чітких загроз, але я знаю, з ким  маю справу», сказав він спостерігачам ЄС.
«ГРУ відчуває себе, як у себе вдома сьогодні в об’єднаній Німеччині, як це було за колишнього СССР у НДР», каже  він.
Попереднє дослідження Бориса Рейтшустера, німецького  журналіста, опублікованому в минулому році, також визначає, що ГРУ використовує клуби з навчальною програмою SYSTEMA  для вербування агентів.
Згідно секретної доповіді західної розвідувальної служби,  ГРУ завербувало від 250 до 300 агентів в Німеччині і що дипломатична служба була здивована, що влада Німеччини нічого не зробила,  щоб зупинити це.
Раніше, у доповіді в німецькому  журналі Focus, було зазначено, що клуби з навчальною програмою SYSTEMA  є в  30 містах  Німеччини, і що BfV, служба внутрішньої розвідки країни, розглядала їх як загрозу безпеці.
Нещодавно документальний мовник  Німеччини ZDF,  також підняв тривогу щодо наявність чеченських агентів.
Високопоставлений співробітник ФСБ, який покинув службу в 2008 році, повідомив ZDF, що ФСБ використовувала клуби бойових мистецтв  в Чечні, щоб набирати людей, яких пізніше відправили до Німеччини, в якості біженців.
Спостерігачі ЄС зв’язалися  з самою великою  школою Systema, Systema Ryabko, для коментаря досліджень Хмельницького і ствердження Рейтшустера.
По електронній пошті з офісу в Торонто  прийшла анонімна відповідь: «Звинувачення які ви чули – це плід чиєїсь злої фантазії і є абсолютно брехливими».
 
Вибори в Німеччині
 
До виборів в Німеччині кілька місяців,  та ГРУ вже звинувачують в спробі втрутитися в результат, перевіряючи  німецьких депутатів.
Директор BfV, Ханс-Георг Маасен сказав на конференції в Потсдамі, Німеччина, 5 травня: «Ми визнаємо це (кібератаку) в якості кампанії, спрямованої з Росії»,
«Чи роблять вони це (використовують зламані матеріали) чи ні, це політичне рішення …, що я припускаю, буде зроблено в Кремлі», каже  він.
Німецькі розвідувальні та поліцейські служби відмовилися від коментарів,  вони думають, що російські спецслужби являють як фізичну загрозу, так і  цифрову.
«Ми не розкриваємо наші концепції безпеки», сказав представник поліції Берліна.
Штефан Майстер, німецький експерт з Росії, сказав, що розвідка Росії  націлена на  Німеччину, як на частину кампанії по боротьбі з ЄС, але він сказав, що це малоймовірно, що Кремль буде виходити за рамки пропаганди та кібер-операцій.
Майстер, з німецької Ради з міжнародних відносин – аналітичного центру в Берліні, повідомив спостерігачам ЄС, що Генштаб РФ і розвідслужби вперше обговорювали, як протистояти впливу Заходу після антипутінських протестів в Росії в 2011 і 2012 роках.
За його словами Путін, колишній директор ФСБ, пав «під ударом» Заходу, якого російський лідер звинувачує за організацію мітингів.
«У Кремлі обговорили, як відбиватися, як втручатися  в наше суспільство, як маніпулювати громадською думкою, як використовувати слабкі сторони ЄС, щоб обеззброїти ЄС», сказав Майстер.
Він сказав, що Німеччина була «ціллю», тому що вона підтримала санкції ЄС щодо Росії, і тому що вона має життєво важливе значення для ЄС з економічної і політичної стабільності.
Майстер, який взяв участь в обговоренні цієї теми на ZDF, додав, що там була «спекуляція» в «експертних колах» в Німеччині, що Путін або Рамзан Кадиров, губернатор Чечні, могли б використовувати чеченських агентів, щоб  «впливати на мусульманське співтовариство в Європі і підтримувати їх в організації терористичних актів ».
Але він додав: «Це не методи російських спецслужб.. Вони хочуть  послабити німецьку систему, показати слабкі сторони, але вони не хочуть організувати свого роду переворот». Була «паніка і переоцінка» з точки зору «на що росіяни були здатні», каже він.
 
Інший експерт з питань Росії не погодився.
 
Ерік-Нійлес Крос, який  полював на російських шпигунів, коли він очолював службу безпеки Естонії, Капо, з 1995 по 2000 рік, сказав, що антиурядовий мітинг у Берліні в минулому році вже «носив ознаки спеціальної операції розвідувальної служби Росії,  яка була  розроблена, щоб впливати на політику Німеччини».
Міжнародна німецько-російська конвенція, група заснована в Берліні, яка заперечує зв’язок  з  Кремлем, поставила  700 чоловіків і жінок на вулиці під офісом канцлера Німеччини Ангели Меркель 23 січня минулого року.
Вони закликали через Facebook анти-мусульманських та неонацистських екстремістів приєднатися до них.
Кремль організував  пропагандистську кампанію, базовану на  фальшивих твердженнях про те, що мігранти зґвалтували російську дівчину. У зв’язку з цим було проведено мітинг.
 
«Систематичний, агресивний»
 
Розслідування Хмельницького  показало, що крім Німеччини, мережі ГРУ і ФСБ, пов’язані з клубами  бойових  мистецтв,  також стрімко зростають в інших країнах Європи.
Хмельницький зазначає, що у дев’яти шкілах типу Systema, «усіма засновниками були офіцери ГРУ або КДБ-ФСБ» і чия «інтенсивність» зовнішньої експансії за останні 10 років не має  «ніякого видимого природного  пояснення».
Розширення виглядало як «добре продумана, великомасштабна операція спецслужб з потужним державним фінансуванням», каже він.
Школа Systema Ryabkа, наприклад, має філії в Австрії, Бельгії, Чехії, Естонії, Франції, Греції, Угорщині, Ірландії, Італії, Латвії, Люксембургу, Нідерландах, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччині, Словенії, Іспанії, Швеції і Великобританії, а також Німеччині.
Школа Systema Siberian Cossack має студентів в Австрії, Хорватії, Чехії, Фінляндії, Франції, Угорщині, Італії, Словаччині, Словенії, Іспанії і Великобританії.
Ще одна школа Systema, пов’язана з Вадимом Старовим, якого Хмельницький описав як «офіцера ГРУ, який тільки формально вийшов у відставку», має філії на Кіпрі, Греції, Італії і була «найбільш кричуща» в використанні знаків ГРУ і гасел, каже він.
Крос, колишній головний Капо з Естонії, заявив, що влада ЄС повинна приділяти більше уваги  «спецопераціям» російської розвідки.
Він зазначив, що співробітники ГРУ недавно провели бойову підготовку неонацистської групи в Угорщині, Угорському національному фронту, і аналогічної групи  в Словаччині, Словацьким призовникам і Словацькому руху відродження.
Він також сказав, що ГРУ намагалося влаштувати антинатовський переворот в Чорногорії в минулому році.
Дивлячись на передбачувані кібератаки ГРУ на виборах  в Німеччині, каже він, спеціальні операції були більш «агресивні» і «небезпечні».
«Кібер атаки можуть заподіяти багато шкоди, але це вимагає розміщення команди таємних оперативників в цільовій країні», каже він.
«Нещодавнє проведення кремлем спеціальних операцій в Європі, здається більше, ніж просто список випадкових інцидентів.  Це систематичне збільшення, і це відбувається не тільки в Західних Балканах, а й в іншій частині Європи », каже  Кросс.
Марк Галеотті, британський експерт з Росії, сказав спостерігачам ЄС, що розвідувальні служби Росії,  іноді наймають так би мовити на аутсорсинг для виконання завдань  російські організовані злочинні групи  в Європі, щоб приховати свою причетність.
«Існує доказ того, що деякі російські групи на основі організованої злочинності, іноді залучаються російською розвідкою, щоб здійснювати певні дії”, каже  він.
Галеотті, з Інституту міжнародних відносин в Празі, в квітні повідомляє  в доповіді, що російські злочинці в Німеччині робили «мирні» завдання для російських шпигунів, такі як просте спостереження або доставка матеріалів або повідомлень.
Він сказав, що ГРУ і ФСБ використовували російську мафію «як оперативні засоби для активних політичних заходів  в Європі, де не було б жодних російських “відбитків пальців” на них».
Вказавши на бойову підготовку ГРУ в Угорщині і в передбачуваному перевороті в Чорногорії, він сказав, що мафія може також допомогти п’ятій колоні  Кремля проводити більш серйозні напади в Європі, якщо почнуться військові дії .
«Здібність російської мафії до перевезення контрабандної зброї і воєнної техніки» в ЄС і це було б “особливо корисно для Кремля”, сказав Галеотті.
 
Список Путіна
 
Хмельницький  не є єдиним ворогом Путіна, що живе в Європі, які не відчувають себе захищеними від кордону ЄС або НАТО.
Егмонт Кох, який зробив документальний фільм ZDF про чеченських агентів, сказав спостерігачам ЄС, що колишній офіцер ФСБ, з яким він говорив, хотів  залишитися невідомим, тому що він боявся репресій.
В список Кремля передбачуваних вбивств на території Заходу за останній час було включено Олександра  Литвиненко, перебіжчика  ФСБ, який був отруєний у Великобританії в 2006 році, і Олександра Перепеличного, інформатора, що свідчив проти ФСБ, який раптово помер у Великобританії в 2012 році.
Раптові смерті в Німеччині двох провідних депутатів зі зв’язків з РФ – Філіпа Міссфелдера в 2015 році і Андреаса Шокенхоффа в 2014 році – також підсилюють теорію змови.
Майстер сказав спостерігачам ЄС,  що він знав Місфельдера особисто і у депутата було погане здоров’я , але сказав, що деякі з його колеги    вважали, що дві смерті «не можуть бути нормальним явищем».
Михайло Ходорковський, колишній російський нафтовий магнат, який посварився з Путіним і після ув’язнення втік до Великобританії, також розповів, що держави ЄС повинні приділяти більше уваги фізичним загрозам, які виходять від російської розвідки.
Ходорковський додав, повторюючи за Галеотті, що якщо російський режим хотів убити його, спецслужби, ймовірно, наймали б  чеченських злочинців в Австрії.
Він заявив, що у російських  спецслужб був список людей в Європі «чия смерть була б приємною для Путіна і його оточення».
«Список не такий короткий. Це не сотні людей,   але навіть якщо б  вбили тільки 10 осіб, це змусило б інших задуматись» сказав він, повертаючись до теми про залякування супротивників Путіна на Заході.
«Захід перестав думати про російські спецоперації близько 30 років тому [коли розвалився СРСР], але сьогодні для цього потрібно розуміти і переглядати цю загрозу по – іншому» сказав Ходорковський.
Відомо також, що на території України, існують клуби Systema Ryabkа чиї засновники були «всі офіцери ГРУ або КДБ-ФСБ», та багато інших System.
 
 
Джерело
Переклад українською мовою УЖВ.
Відділ моніторингу УЖВ.