Кремль неприховано готується до великої сухопутної війни.


Нещодавно російські військові на полігоні Прудбой (Південний військовий округ), провели показове навчання сухопутних підрозділів. Темою навчання було відпрацювання ведення бойових дій в місті.
В ході навчань були відпрацьовані нові тактичні прийоми основані на досвіді, який російська армія отримала в Сирії.

Наприклад відпрацьовувались питання штурму міської забудови з під прикриттям танків, використання броньованого бульдозеру, що нагортав так званий «сирійський вал»  для прикриття штурмових підрозділів, і підземні переходи між будинками.
Танк замаскований під сміття:

“шахідмобіль”:

Броньований бульдозер:

Підготовка військ для ведення бою в місті набуває актуальності, оскільки театр ведення бойових дій все більше зміщується саме в цю місцевість.
В розвинутих арміях такі центри створювались починаючи з 80-х років, і  активно розвиваються і сьогодні.
Для прикладу можна привести:

Виходячи з цього можна зробити висновок про необхідність створення такого навчального центру у складі Збройних  сил України.
За період АТО Українська армія отримала досвід бойових дій в урбанізованій місцевості. Найвідоміший  приклад –  оборона донецького аеропорту.
Проте цей безцінний досвід не був проаналізований і використаний в навчальних програмах. На сьогоднішній день він використовується безсистемно, та  як окремі елементи підготовки. В збройних силах немає  окремої програми підготовки до ведення такого виду бою, а в бойовому статуті ЗСУ відповідний розділ описує ведення бойових дій в місті узагальнено.
 
Можливі варіанти вирішення проблеми:
*В Україні є декілька  безлюдних населених пунктів,  та промислових забудов які не використовуються:

Найбільш вдалим варіантом  могло бути створення навчального центру ведення бойових дій в місті, в населеному  пункті Орбіта.
Орбіта – це місто привид в Черкаській області. Воно створювалось для працівників Чигиринської АЕС, яку після подій  в Чорнобилі так і не добудували.

Орбіта  має високоповерхову забудову, що дає можливість відпрацьовувати дії снайперських підрозділів в висотних будинках. Населений пункт  оточений лісом та має місце для будівництва додаткових навчальних будівель і будівель для розміщення навчальних класів та техніки.


Такий центр міг би складатись з:

  • Навчально-імітаційного поля – ділянки міської забудови різної висотності і призначення. Облаштовані підземними переходами, укріпленнями для оборони, вогневими точками.
  • Адміністративних приміщень – приміщення управління навчального центру, медичний пункт, їдальня, магазин.
  • Бокси для техніки – навчальний центр повинен мати постійний батальйонний комплект техніки обладнанної лазерною системою імітації бою типу  MILES. Підрозділи прибувають в НЦ без штатної техніки, що зменшить витрати на її перевезення залізницею.
  • Навчальні класи – для теоретичної підготовки де курсанти будуть вивчати теоретичні основи ведення бойових дій в місті.
  • Приміщення для технічного персоналу – основну частину персоналу, що обслуговує НЦ мають складати цивільні службовці. В їх функції буде покладено підтримка технічної справності навчально-імітаційного поля, прибирання, МТЗ, охорона НЦ. Також группа цивільних службовців може виконувати роль “умовного противника”- який буде вести навчальні бойові дії з курсантами.
  • Науковий центр бойових дій в місті – науковий підрозділ НЦ, що комплектуєтся військовослужбовцями. На цей підрозділ покладаются функції вивчення та узагальнення досвіду ведення бойових дій в місті іноземними арміями, та частинами ЗСУ; розроблення методичних рекомендацій та навчальних програм для НЦ; дослідження нових тактичних прийомів ведення бойових дій в місті (рекомендації що до внесення змін у відповідний розділ бойового статуту ЗСУ).
  • Центр імітаційного моделювання – підрозділ що проводить командно-штабні навчання (компютерне моделювання)  за тематикою підготовки НЦ

Переобладнання існуючого населеного пункту вимагає менших фінансових витрат, ніж будівництво аналогічного центру  з нуля.
 
*в деяких вказаних населених пунктах продовжують жити  незначна кількість людей, а Поліське  знаходиться в зоні підвищеної радіаційної небезпеки.
** в статті використані фото alexfoto.com.ua
автор:MARINER
Відділ моніторингу УЖВ